Na letné prezúvajte včas

My motoristi máme v hlave zafixovaných niekoľko termínov. Dátum platby povinného zmluvného poistenia, termín STK a tiež obdobie prezúvania pneumatík. Kým tie prvé sú pevne dané kalendárom, u sezónnej výmeny obutia by sme mali viac dbať na skutočné počasie, ktoré vonku panuje, ako na políčko kalendára. Aby sme pneumatiky na aute vymenili včas.

Kým na povinnosť dať letné pneumatiky do skladu nás upozorní najneskôr čerstvá snehová nádielka, na opätovné prezutie na letné gumy môžeme ľahko pozabudnúť, najmä ak nás trápia výtlky na cestách. Mnohí motoristi tvrdia, že výtlky ľahšie znášajú hrubšie pneumatiky do zimy. Tie však pri teplotách nad 15 °C rýchlo strácajú dobrú adhéziu, čo sa prejaví nie len predĺžením brzdnej dráhy, ale tiež vynášaním zo zákrut, ak ich chceme prejsť trocha rýchlejšie. Skrátenie životnosti pneumatík je už len nevyhnutným vedľajším efektom.

Preto keď sa vzduch aj vozovka zohrejú silnými slnečnými lúčmi, je čas dať na auto letné pneumatiky bez ohľadu na dátum v kalendári. Ide predsa o vašu bezpečnosť.

Najlepším spôsobom sezónnej výmeny pneumatík je meniť celé kolesá. Teda mať zimné pneumatiky na jednej sade, povedzme plechových diskov, ktoré sa ľahšie udržiavajú v zimnej prevádzke, a na leto použiť kvalitné letné pneumatiky a pekné a kvalitné hliníkové disky. Tým, že si nemusíte nechávať v pneuservise prehadzovať pneumatiky na jednej sade diskov, ušetríte nie len veľa času, ale aj peňazí a samotné pneumatiky. Kompletné kolesá stačí nechať vyvážiť a nahodiť na auto.

Aj keď si kúpite na svoje auto lacné pneumatiky, nové hliníkové disky zlepšia vzhľad vášho auta a tiež jazdné vlastnosti, ak tie staré disky už mali za sebou niekoľko jám, ktorými sú slovenské cesty povestné.

Dôležitosť správneho obutia auta je často zdôrazňovaná predovšetkým pred príchodom zimy. Úplne rovnaké dôvody, ako je dobrá priľnavosť a dobré držanie stopy, sú adekvátnymi dôvodmi aj pre nákup letných pneumatík. Tie sú totiž konštruované pre vyššie teploty vzduchu, ale aj vozovky, zabezpečia vám najvyššiu možnú bezpečnosť jazdy a tým aj bezpečnosť vašej rodiny.

Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.