Môžeme v paneláku ovplyvniť klimatické zmeny?

Obyčajný človek môže mať pramalý vplyv na zmenu klímy na planéte. Aspoň tak sa to môže zdať na prvý pohľad. Aj keď bývate v bytovom dome, žijete podstatnú časť mimo neho a to, ako sa správate doma, ale najmä mimo svojho domova, môže výraznou mierou vplývať nie len na vaše náklady, ale aj na to, čo sa deje okolo nás.

Azda najviditeľnejšie pôsobenie na naše okolie predstavuje individuálna doprava. Do práce, za nákupmi, s deťmi do škôl či na výlety. Stačí sa pozrieť na cesty, aké sú preplnené. A každé auto musí tankovať, preto máme hustú sieť čerpacích staníc pohonných hmôt. V súčasnej dobe sa už rozširuje aj sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, čo umožní rozšírenie tohto spôsobu dopravy. Aby bolo dosť elektrickej energie nie len na bývanie, svietenie či kúrenie, ale aj na mobilitu, je potrebné podporovať obnoviteľné zdroje energie.

Tie však môžete využívať nie len pri každodenných povinnostiach. Solárna energia môže poháňať váš elektrobicykel alebo elektroskúter. Hoci malé solárne elektrárničky nie sú úplne bežné, predsa sa objavujú a dodávajú okrem energie na pohyb aj dobrý pocit z úspory fosílnych palív alebo zlepšenej čistoty ovzdušia v našom okolí. Solárna energia môže „poháňať“ aj rôzne malé svetelné zdroje v okolí domu, ale tiež ručné svetlá pre turistiku a prenosné solárne nabíjačky môžu byť zdrojom energie pre rôzne ručné náradie pre hobby.

Vo všeobecnosti sa energia získavaná z obnoviteľných zdrojov nazýva pojmom zelená elektrina. Dostupná je aj pre bežných občanov. Aj vy sa môžete podieľať na jej produkcii a tiež ju môžete využívať vo svojom bežnom živote. Tým, čo robíte a najmä tým, ako to robíte,môžete svojou troškou prispieť k zmenám v tom, ako sa na ľuďoch a ich živote prejavuje klimatická zmena. A pretože nás, bežných občanov, je veľa, v celkovom súčte môže byť náš príspevok ohromný. Preto treba každú zmenu začať od seba, u seba doma.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.