Moderné svietenie

Rekonštruovaný byt v paneláku najčastejšie spoznáme podľa novej kuchynskej linky a moderného svietenia nie len v kuchyni, ale v celom byte. Pričom LED osvetľovacie telesá znamenajú nie iba čistý a moderný vzhľad, ale tiež výraznú úsporu prevádzkových nákladov celého bytu. Preto ak ten váš panelákový byt rekonštrukcia ešte len čaká, uvažujte nie len o novom murovanom jadre a kuchynskej linke, ale nezabudnite naplánovať aj osvetľovacie telesá z LED.

Edisonov vynález – osvetľovacia žiarovka – je tu s nami 135 rokov. Za tú dobu sa jej princíp nezmenil. Do vlákna v sklenenej vákuovej banke sa privedie elektrický prúd a ten rozžeraví vlákno, ktoré vydáva svetlo. A teplo. A že na to teplo ide asi 93% energie takmer nikoho netrápilo, snáď okrem akvaristov, ktorí žiarovkami rybičkám kúrili.

Rastúce nároky ľudstva na energiu sa darilo uspokojovať stále ťažšie a za vyšších nákladov, takže sa viac oplatilo šetriť energiu, ako stavať nové elektrárne. Jedným z takých úsporných vynálezov sú LED žiarovky, ktoré sa z elektrotechnického priemyslu rozšírili aj do našich domácností.

led-ziarovka

LED je polovodič, dióda, podobne ako tranzistory alebo integrovaný obvod, ktorý po privedení elektrického prúdu emituje, vydáva, svetlo. A na svetlo spotrebuje až 90% dodanej energie, len zvyšok sa mení na teplo. Tento princíp znamená hneď niekoľko druhov úspor. Okrem priamej úspory elektrickej energie pri svietení až do výšky 90% znamenajú LED žiarovky aj zníženú produkciu tepla v mieste osvetlenia, teda ich môžeme v byte použiť aj tam, kde by klasická elektrická žiarovka príliš prehrievala priestor. Pri LED žiarovke sa nemusíme báť spálenia častí kuchynskej linky alebo horúčavy nad stolom pri raňajkách. A samotné osvetľovacie teleso z LED môže byť malé a zmestí sa aj tam, kam by sa obyčajná žiarovka nevošla.

LED žiarovky sa vyrábajú aj s objímkami typu E27 a E14 v tvaroch pripomínajúcich staré žiarovky a predáva ich každý dobrý LED obchod. Ich výhodou je, že nimi priamo nahradíme obyčajné žiarovky bez toho, že by sme museli niečo prerábať alebo kupovať nové osvetľovacie telesá. Jednoducho starú žiarovku vyskrutkujeme, novu LED žiarovku nasadíme a potom sa už len tešíme z nízkych účtov za osvetlenie nášho bytu. Šetriť sa dá aj moderne.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.