Medzinárodný deň spánku je tu, oslávte ho s nami!

Dobrá nálada, elán, vitalita, chuť do života – to sú faktory, ktorých by sme bez zdravého a výdatného spánku nikdy nedosiahli. Pre každý živý organizmus je veľmi dôležitý, ničím ho nenahradíme. Aby si to všetci uvedomili, a dbali na dostatočný spánok, je 18. marec 2016 vyhlásený za Medzinárodný deň zdravého spánku. Oslávte ho snami!

Pozor na nedostatok zdravého spánku

Svetový deň spánku pripadá každý rok na iný deň. Vždy sa oslavuje v piatok pred marcovou rovnodennosťou, tento rok to teda vychádza na 18. marca. Organizuje ho Výbor svetového dňa spánku, ktorého cieľom je znížiť vplyv zdravotných rizík na spoločnosť prostredníctvom lepšej prevencie a kontroly.

A je to potrebné, pretože problémami so spánkom ohrozujúcimi zdravie a kvalitu života trpí až 45% svetovej populácie. Je veľká škoda, že málokto z postihnutých vyhľadá odbornú pomoc. Väčšina porúch spánku je totiž liečiteľná alebo jej možno predísť. Nedostatok zdravého spánku spôsobuje množstvo problémov – zlú koncentráciu, zhoršenú pamäť, vnímanie, depresiu, nevysvetliteľnú úzkosť, agresívne správanie, srdcové ochorenia, cukrovku , obezitu, oslabenie imunitného systému, apod.

posteľ

Záleží na posteli a jej vybavení

Ako by ste sa teda mali správať, aby ste sa týmto problémom vyhli, a odpočívali skutočne zdravým spánkom?

Najprv sa zamerajme na posteľ a jej vybavenie.

  • posteľ vyberajte najlepšie z prírodného materiálu, ideálne bukového alebo dubového masívneho dreva. Pamätajte na jej vhodnú veľkosť – k vašej výške pripočítajte cca 30 cm pre vankúš a 20 cm pre natiahnuté nohy. V spálni ju umiestnite tak, aby ste nemali za hlavou okno alebo iný otvor, zamedzíte tým prísunu negatívne energie.
  • To najdôležitejšie na posteli je matrac. Zvoľte taký, ktorý bude presne zodpovedať vašim osobným požiadavkám – správna veľkosť, obľúbená tuhosť, v ideálnom prípade by mal pomôcť zmierniť vaše zdravotné problémy s pohybovým aparátom. Snímateľný a prateľný poťah je dnes takmer u všetkých matracov samozrejmosťou.
    Pri nákupe matraca sa obráťte na odborníkov, ktorí vám dokážu s výberom pomôcť. Jedným takým je predajca matracov, lôžkovín a príslušenstva Matex. Na matrac si môžete ľahnúť a vyskúšať ho v jednej z kamenných predajní v Žiline alebo Prievidzi.
  • Matrac je potrebné uložiť na vhodný podklad – pevnú dosku, latkové alebo lamelové rošty. Veľmi obľúbené sú polohovacie lamelové rošty, ktoré násobia úžitkové vlastnosti matraca a komfort pri relaxácii. Zároveň zabezpečujú dostatočnú priedušnosť matraca.
  • Pri spánku sa telo ochladzuje, preto je dobré vybrať si správnu prikrývku a vankúš, najlepšie s antialergickou výplňou. Ak máte problémy s krčnou chrbticou, obstarajte si anatomický vankúš, ktorý ju uloží do správnej polohy, a vy sa zbavíte vlečúcich bolestí hlavy a šije.

postel

Spálňu neprekurujte a zatemnite ju

Správnym vybavením možno predísť mnohým poruchám spánku. Avšak musíte pamätať aj na vhodné prostredie, v ktorom budete spať.

  • Pred spaním spálňu poriadne vyvetrajte, ideálna je teplota 18-20 ° C.
  • Zatemnite okná žalúziami alebo závesmi, aby vás nerušilo svetlo z ulice.
  • Telefón, notebook alebo tablet do postele nepatrí.

Oslávte s nami Medzinárodný deň zdravého spánku, a pokúste sa vhodným vybavením postele a nastavením správneho prostredia odstrániť niektorú z porúch vášho spánku, prípadne jej predísť. Odmenou vám bude zdravý spánok, ktorý ide ruka v ruke s pohodou, radosťou a kvalitným životom.Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.