Malá zelená oáza: Zimná záhrada sa dá vytvoriť aj na balkóne
Milovníci kvetín a rastlín vôbec, ktorí bývajú v meste, ťažko nesú, že sa priestor pre ich záľubu scvrkol na minimum. Sem tam nejaký kvetináč alebo truhlík, ale to je pre ich snahu samozásobiť sa rôznymi plodinami žalostne málo. Trpia tým aj teraz v zime, možno o to viac, že slniečka je teraz poskromne.
Starostlivo upevňujte hrantíky
Aj v malom panelákovom byte si ale môžete vytvoriť oázu zelene. Všetci, ktorí túžia dosiahnuť svoje vlastné výpestky, ktoré sú samozrejme úplne neporovnateľné s tým, čo zoženiete v obchode, sa môžu potešiť. Balkóny, ktoré sú u sídliskových bytov samozrejmosťou, sú ideálnym priestorom pre pestovanie rôznych kvetov, rastlín i zeleniny.
Kúpte si menšie plastové hrantíky, ktoré nemajú príliš komplikovaný tvar, ale sú naopak skladné, aby nezaberali príliš veľa miesta. Akonáhle budú prázdne, zložíte ich do seba, plné ich zase budete môcť rozložiť tak, aby zaberali čo najmenej miesta, a vy ste maximálne využili plochu balkóna. Výborné sú tiež vešiaky na truhlíky, avšak pozor. Predovšetkým ak ich budete vešať na balkónové zábradlie, mali by byť dobre pripevnené. Iste by vám nebolo príjemné, keby ste išli dole pod oknami a niečo vám pristálo na hlave…
Využite rekonštrukcie a výmeny okien
Využite čo najlepšie plochu a priestor balkóna. Okrem skladania truhlíkov na zem prinášajú veľkú úsporu miesta rôzne stojany, ktoré sa dajú zohnať v rozmanitých prevedeniach i farbách, aby spĺňali vaše požiadavky a boli zladené s ostatnými predmetmi. Držiaky na kvetináče a truhlíky sa dajú upevniť aj na bočnej stene balkóna alebo lodžie alebo pod okno. Ak chcete, môžete si z balkóna alebo lodžie rovno vybudovať zimnú záhradu zasklením jej priestorov. Ideálnou príležitosťou, kedy k zasklenie prikročíte, je napríklad výmena okien spojená s rekonštrukciou vo vašom panelovom dome. Keď sa búra a mení, tak teda dôkladne. Môžete trebárs balkón nechať zaskliť a na jeho úkor zväčšiť obytný priestor miestnosti. Priestor hneď pri skle potom bude vyhradený kvetom a rastlinám. Môžete ale nechať všetko tak, ako je a prikročiť len k zaskleniu. Zvolte si ale sklo s neviditeľnou vrstvou kovu, ktoré sa stane zároveň izoláciou proti prílišnému letnému teplu. Vysoké teploty vás potom nezaskočia.
Kútik pre relaxáciu a znovunadobudnutie energie
Kvalitná izolácia v podobe skla vám navyše v zime ušetrí výdavky za kúrenie. Potom už môžete vyberať, ako by vaša zimná záhrada mala vyzerať, a čo na nej vlastne pestovať. Vyberať sa dá zo záhradky plnej kvetov, napríklad jarných cibuľovín, ale vybudovať si môžete aj záhradu južného typu a pestovať citrusy. Berte ale do úvahy aj svetovú stranu, na ktorú je balkón orientovaný, vetrajte a nezabudnite ani na zatienenie pred poludňajším žiarom. Či už pestujete zeleninu či kvety, veľa sa dá ušetriť aj ich zosadzovaním dohromady. Mali by ste ale vždy dávať pozor, aké rastliny sa vzájomne znesú a aké nie. Trebárs paradajkám a uhorkám sa v spoločnom truhlíku moc páčiť nebude. Náklady a čas na vybudovanie zimnej záhradky sa vám ale bohato vrátia. Po celý rok budete mať zelenú oázu, z ktorej sa budete môcť chváliť svojimi výpestkami a kde budete môcť tiež relaxovať a nadobúdať stratenú duševnú rovnováhu.
Leave a Reply