Kvety na okná po zateplení

Milovníčky kvetín využívajú každý priestor na ich pestovanie. O to viac, o čo menej priestoru majú k dispozícii. Preto je v našich končinách bežným zvykom, že sú kvetináčmi a truhlíkmi s rôznymi druhmi letničiek obsadené všetky okná na panelákoch a bytovkách. A aby v prípade silnejšieho vetra padajúce ťažké truhlíky nezranili nikoho na chodníku pod oknom, bývajú okná osadené zábranami, ktoré chránia truhlíky. Čo však robiť, keď bytovka prešla zateplením a zábrany boli odstránené?


Náklady na energie sú z roka na rok drahšie a tak sa staršie bytovky zatepľujú, aby ich obyvatelia ušetrili za kúrenie. Firmy na vykonanie zateplenia objednávajú správcovské spoločnosti a treba povedať, že firmy a ich pracovníci, ktorí bytovku zatepľujú, sú voči majiteľom a nájomníkom bytov v zatepľovanom dome často bezohľadní. Násilím odstraňujú z okien a balkónov sušiaky na prádlo aj držiaky truhlíkov na kvety. Okrem toho, že sa dopúšťajú poškodzovania cudzej veci a je otázkou času, kedy koho nahnevajú tak, že na nich podá trestné oznámenie a žalobu o náhradu škody, tak sú necitliví a často poškodia aj plastové okná alebo samotné balkóny.

Ak máte to šťastie, že pri zatepľovaní vaše zábradielka na truhlíky nezničia a neodvezú, tak iste chcete ich opäť namontovať na okná tak, aby ste mohli bez obáv vyložiť truhlíky so svojimi kvetmi na okná a tešiť sa z nich. Keďže však boky výklenkov sú tiež obložené polystyrénom, ktorý sa najčastejšie používa pri zatepľovaní panelákov, medzera na zábradlie je užšia, ako bola pôvodne a zábradlia sa medzi boky okien nezmestia.

Rez oknom a panelom, zdroj: profiplast.eu

Rez oknom a panelom, zdroj: profiplast.eu

Našťastie tento polystyrén je tenší, ako na stene, väčšinou sa jedná o 2 alebo 3 cm hrubú vrstvu. Na nej je tenká sieťka z vlákien z umelej hmoty, na ktorú je nanesená farebná omietka. Tieto vrstvy dokážete bez obáv prerezať lacným lámacím nožíkom rozmeru noža 20 mm, ktorý kúpite za cca 1 euro v každej hobbypredajni. Ak vyrežete drážky pre boky zábradiel, často nájdete pod polystyrénom pôvodné otvory s hmoždinkami, ktoré prečistíte tenkým vrtákom v ruke a môžete zábradielka na kvety priskrutkovať na pôvodné miesto.

Po osadení zábradlia by ste mali obnažené okraje polystyrénovej izolácie bokov okien zakryť tenkou vrstvou silikónu, najlepšie bezfarebného (transparentného), aby ste ho chránili jednak pred poveternostnými vplyvmi, jednak pred nezbednými vtáčikmi, ktorí by ho začali vylupovať.

vrut

Pokiaľ máte možnosť šírku zábradlia nastavovať alebo si kupujete nové, ktoré sa zmesti medzi zateplené kraje okien, nemusíte sa obávať hrúbky polystyrénovej izolácie. Jednoducho použite dlhé skrutky, určené práve na takéto steny. Izoláciu vŕtačkou prevŕtajte a pokračujte ďalej do betónu, do otvoru vložte klasickú hmoždinku a zábradlie priskrutkujte dlhšími skrutkami. O koľko dlhšími, to záleží od hrúbky polystyrénu a dĺžky hmoždiniek. V odbornej hobby predajni vám určite ochotne poradia.

Aj po zateplení bytovky je byt stále vaším vlastníctvom (ak nie ste v podnájme), takže si ho môžete prispôsobovať vaším potrebám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

7 komentárov k Kvety na okná po zateplení

 • Jan Krulak  píše:

  Pozrite sa na nasu ponuku,
  vyriesi to vas problem,
  eurosusiak ponuka aj truhlik na kvetinac s montazou na plastove okno bez VRTANIA !

 • miroslav  píše:

  Zaujimavý članok, len čo potom spravi vlastnik keď svojim zásahom podla navodu v tomto članku poškodi zateplenie a tým z právneho hladiska môže dôjsť k strate záruky od dodavatela v pripade porušenia diela, a tiež ine vopred nepremyslene dôsledky a finančne škody, ktore spravca či iný jednotlivý spoluvlastnik podla zakona ma narok aj súdne vymáhať od dotyčneho za spôsobenu škodu voči domu ako celku, nakolko vlastnik vlastní len „byt“ a minimalne fasada nie je majetkom vlastnika bytu ale je len spoluvlastnikom, a preto nema žiadne práva svojvolne zasahovať do fasady domu, a nieto ešte poškodiť časť niekedy pekne drahej fasady. Fasadu poškodi aj male zatekanie pri polievani kvetov, môžu vzniknuť flaky viditelne aj z ulice, čo potom spravia minizáhradkari? čo tak si pestovať niečo na balkone, (kde tiež nesmu zatapať pri polievani fasadu), v byte, či kludne niečo pred barakom… nemusia byť na ulici len špaky a flaky od kavy… 🙂 Podobne navody na svojpomocne upravy hotoveho diela kde investicie idu do tisicov je podla mna navod na vyrobenie si problemov. ČO SA STANE KEĎ SVOJPOMOCNÝ KUTILOVIA PODLA TOHTO NAVODU PODLA VLASTNEHO UVAŽENIA, A NIE VŽDY S VKUSOM PRIPEVNIA NA NOVU DRAHU FASADU MINIZAHRADKY, SUŠIAKY ČI INE MINIDIELA? … rekonštrukcia sa robi nielen pre zateplenie ale aj lepši vzhlad domu ako celku, drobne individualne upravy jednotlivých vlastnikov degraduju niekedy vzhlad domu ako celku… Netreba tiež zabudať na znamu vetu „moje práva končia tam kde začinaju práva iného“ suhlas susedov nie je len blba veta v zákone ale aj právny záväzok pre každého, ved ani fasadu si vlastnik nezaplatil sam a preto nema prava svojvolne zasahovať do „spoločnej“ veci. V tomto pripade každý vlastnik aj jednotlivo môže žalovať ineho za poškodenie spoločnej veci na ktoru spoločne prispeli a iný vlastnik nema pravo na ukor iných spoločnú vec znehodnotiť.

  • redakcia  píše:

   V prvom rade si treba uvedomiť, že majiteľ bytu nie je vazal. Je to osobnosť, ktorá má právo rozhodovať, či fasáda bude alebo nebude upravená, zateplená, ako, kedy a za koľko. A keď ľudia, či už z ignorácie alebo nevedomosti, schvália niečo proti vôli iných vlastníkov alebo dodávateľ v rozpore z uznesením vlastníkov postupuje inak, musí vlastník sa len pozerať, ako niekto mení status quo? Keď každý byt má svojho vlastníka, kto teda vlastní dom, kto vlastní fasádu? Ja som toho názoru, že vonkajšia stena môjho bytu je môj majetok a keď vznesiem požiadavky na úpravu prác dodávateľom, pretože na to mám ako vlastník svoj oprávnený dôvod, nie je riešením ignorácia mojich požiadaviek len preto, aby sa plnili mešce poskytovateľov úverov, dodávateľov zateplenia, výrobcov polystyrénu a správcovských spoločností. Socializmus už dávno skončil a keď vaše pripomienky majú oporu v (zlom) zákone, je načase pripraviť novú revolúciu.

   • miroslav  píše:

    Majitel bytu si môže zistiť určenie spoločných časti, spoločných zariadení domu a príslušenstva zo znaleckeho posudku alebo kupnej zmluvy. O spoločných častiach nikdy nerozhoduje jednotlivý vlastnik ale všetci vlastnici, pričom vlastnik ktorý je pri hlasovani podla zakonom stanovených pravidiel nespokojný s nazorom ostatných je opravnený sa obrátiť na sud a ten rozhodne či niečo čo si vlastnici odsuhlasili nieje v rozpore zo stavebným či iným zakonom. Meniť svojvolne celkový vzhlad domu je sice bežna prax niektorých neznalých vlastnikov a ostatný spoluvlastníci vzhlad domu neriešia, niekedy ale zmena vzhladu domu ako celku vyžaduje minimalne ohlasenie stavebnemu uradu, v pamiatkovej zone sa k vzhladu domu vyžaduje i suhlas pamiatkarov. To ako sa chovaju jednotlivý vlastnici k domu ako celku netreba chodiť daleko, nejednotný vzhlad domu je ukažkou citu a nezaujmu uživatelov domu k domu ako takemu. Zhotovitel zateplenia si dá v pripade reklamacie svojich prác velmi dobre zaležať aby našiel dôvod prečo reklamaciu nevybaví a neodborný zasah do zateplenia (preto sa aj okna vymienaju pred zateplenim) je jeden z dôvodov prečo pripadnu reklamaciu odmietne z dôvodu porušenia zaručných podmienok, a nie je to mala uspora pre zhotovitela. Tiež netreba zabudať že cena bytu v peknom upravenom dome s upraveným okolim bude asi vyššia než v dome kde niesu určené pravidla a každý byt ma inu farbu a vzhlad okna či balkona, zatečena fasada, na každom metri satelit či vešiak plný prádla… Je smutne že starosť o vlastnu nehnutelnosť končí dverami bytu, pritom vlastnictvo je aj chodba či pivnice (často sklad nepotrebneho bordelu a i potencionalna chovna stanica zvieratiek). Popularne je z chodieb si robiť tiež sklad topanok, kvetin, skriniek. Možno ma vlastnik právo počmarať i spoločnú chodbu či posprejovať spoločnu fasadu, no ja ako spoluvlastnik zvažim či svojim hlasom podporim opravu takto ničeneho spoločneho majetku z fondu oprav do ktoreho prispievam a musi mi zaležať kde sa tie peniaze minu. Nie spravca je zodpovedný za to ako vyzera dom a ako sa ludia v nom chovaju, ale tý čo ten dom vlastnia či užívajú, ak su ale vazalmi spravcu je asi načase vymeniť toho čo je zodpovedný za správu. Som chlap, no v pripade že by som si kupil auto a manželka ako spoluvlastnik mi ho dá premalovať na ružovo bez mojho suhlasu asi nebudem nadšený aj keď manželke sa ružova pači, ale možno pre pokoj v rodine budem do prace chodiť v lentilkovom aute i napriek posmeškom kolegov…. Podobne je tomu i na našich sidliskach, lentilkovo, lahoda pre poštarov lebo lahšie najdu dom podla farby, no pre architekta asi nie pekný pohlad. To ako vyzera byt, dom, sidlisko, mesto zaleži aj od nas, my rozhodujeme kde žijeme… a mne zaleži na tom čo nazvem svojim domovom, kde sa rád vraciam a kde žijem, a nielen večer mať kde prespať …
    Ano je pravda že vlastnik je samostatna osobnosť, nie vazal, ale netreba zabudať že vlastnictvo je spojene nielen s pravami ale aj s povinnosťami, pravom uživať svoju nehnuteľnosť podla svojho uváženia, no aj povinnosť chovať sa k spoločnej nehnutelnosti s naležitým rešpektom, neničiť ju, neznehodnocovať, ale zvelaďovať . To čo sa pači mne nie vždy sa pači susedom, je na nas najsť cestu aby boli všetci spokojný, nie nadarmo sa vravi že dobrý sused nad zlato…

    • redakcia  píše:

     Ďakujem za Váš obsiahly komentár, ktorý je ale podľa mňa príliš jednostranný. Vidíte len to, ako jeden vlastník zasahuje do práv spoločenstva alebo iných vlastníkov. Môj pohľad je z inej strany, kedy iní vlastníci pod rúškou zákona zasahujú do mojich práv. A pritom zákon je len spoločenská dohoda. Dohoda o tom, ako budeme riešiť svoje záležitosti. Lenže dnes často je zákon stavaný z pozície „ja múdry vám prikazujem“. Som slobodný a zodpovedný človek a nestrpím zásah do mojich majetkových práv. Ak mi niekto chce uprieť právo nakladať s mojím majetkom, musí strpieť že za takýto majetok, ktorý vlastne nie je môj, nebudem platiť dane. Alebo nebude mojím majetkom, nech sa stará „zákonodarca“.

     A keď vám tak leží na srdci stav fasád a zateplenia, tak sa zamyslite, ako v ďalšom príspevku vyriešite platenie opráv za fasády poškodené vtákmi. Lebo to je oveľa väčší zásah, ako úprava ostenia alebo balkóna kvôli kvetom, ktoré tam často boli skôr, ako mnohí tiež vlastníci, ktorí si odsúhlasia okrem iného aj pevné dvere v jednej polovici zo schodiska na parkovisko alebo zamurovanie dvoch z troch okienok do pivnice, lebo je to lacnejšie, ako výmena všetkých troch okien.

 • miroslav  píše:

  V tejto diskusii sa vyjadrujem ako vlastnik bytu, ktorý ak ma prispievať na spoločný majetok zaujima sa ako sa k nemu ostatný vlastnici a ich navštevy chovaju, či s uctou, a nie system čo nie je moje to treba zničiť alebo rozkradnuť.
  Ak si niekto niči byt a z bytu nejde hluk, smrad, či ine obťažujuce faktory je to problem vlastnika, ak niekto zasahuje do spoločnej veci je to problem všetkých v dome, zničenu chodbu, strechu či fasadu na to sa skladaju všetci.
  Mam suseda čo si svojpomocne riešil opravu kupelne, to že pravidelne nejak vytapa suseda pod nim to už jeho problem nieje, on si opravil vraj dobre, a sused pod nim už ma strop bez omietky, a riešiť odkial tečie je problem ak su odpady a vodovod v mure, kto ma teraz burať.
  Toho čo je na prizemi trapi že je vytopený od stupačky no už ho netrapi že strecha tečie tomu čo je pod strechou, , a toho komu tečie strecha zas netrapi ak tečie stupačka… ved načo by sa trapili tym čo netrapi ich… no naozaj ich to nema trapiť? ak vietor odveje strechu je to problem najvyššieho podlažia? ak podmyje zaklady je to naozaj len problem prizemia?
  K problematike kvetinačov na okne dporučam k nahliadnutiu jeden z možných scenarov : http://www.tvnoviny.sk/domace/1765506_pohadame-sa-uz-pre-cokolvek.-aj-pre-kvety-na-balkone
  Z právneho hladiska je tu zásadný problem a to že zábranu na kvety nieje možne len tak osadiť na novú zateplenu fasadu ktora je spoločno sučasťou domu a ma aj nejake zaručne podmienky, jednoducho stači si pripevniť kvetinač k oknu ktorý je sučasťou bytu a vlastnik bytu si okna plati sam. našiel som na nete pekný priklad riešenia : ( http://www.horizont-zaluzie.sk/sites/default/files/imagecache/original-water/Kvetináč.PNG). Pripadna reklamacia poškodených okien je problem vlastnika, reklamacia poškodenia spoločnej fasady je už problem všetkých vlastnikov. Treba dodržať aj podstatnu zásadu, nik nebude riešiť kvety ako take, ale si treba uvedomiť že nie každy je taký zodpovedný že neprelieva kvety a nezatapa fasadu či iným okna, tak ako si jedna suseda u nás z lenivosti nedala mokrý nevyžmýkaný koberec na dvor ale na okenný vešiak ktorý sa nielenže ohol (ešteže nemame zateplenie to by strhalo aj s vešiakom) ale cez všetky poschodia zatekala vodou stena až na prizemie, ešteže ma tolerantných susedov čo si svoje okna bez reptania zmyli, novu fasadu už umyť by bol asi problem, voda a prach na pranie robi na fasade a farbe zazraky, no asi nie pre našu spokojnosť.
  Pri riešeni novej fasady ma ako spoluinvestora bude asi zaujimať aj zaujimava otazka, čo so všetkými satelitmi u nas. Bežne sa stalo že prišiel monter, „odkopal“ kladivom omietku až po tehlu, a teraz su po zrušených satelitoch už len diery po fasade. Ak mame dať 30 tisic eur v 12 bytovke na novu fasadu čo je pre byt asi 2500 eur čo u niektorých susedov i ročný prijem, nebude niekoho potom bolieť ak si niekto zmysli že chce satelit a vyseka si do polystyrenu dodatočne dieru na stojan satelitu? Môžu vôbec susedia braniť si dať satelit hockomu kam kto chce? Ak nemam tuto otazku zodpovedanu, niesu to vyhodene moje peniaze z môjho maleho rozpočtu? radšej dam rodine a fasada mi môže byť ukradnuta.
  Mam osobne skusenosti i so susedmi ktorý sa ohaňaju takým či onakým svojim pravom, no s vlastnictvom bytu su aj nejake povinnosti nielen zakonne ale aj moralne, a preto mi nejak nejde do hlavy prečo prave taký pravne informovaný susedia u nas aspon tu jednu a zasadnu povinnosť neriešia a to je platiť za byt… 🙂 to že najviac u nas kričia neplatiči beriem ako nahodu ktora sa asi týka len našho bytu.
  Ako nazorný priklad bolo obvinenie „neplatiča“ prečo by mal platiť ked mame stare vchodove dvere či fasadu a žijeme ako na luniku. Ano mame nejake peniaze už i našporene no mame aj väčši problem ako dvere a to je stara elektroinštalacia, taktiež by ma zaujimalo či dotyčný pan prestane kopať do „starých“ dverí ked sa za nim privru a nema kluče (mame gulu) ked budu „nove“… (alkohol neberiem ani v tomto pripade ako polahčujucu okolnosť) Každý ma prava nakladať so svojim majetkom, no ak chce kopať do dveri nech si niči dvere na byte a nie vo vchode, na tie prispievame všetci. U nas dotyčný „neplatič“ dlži toko že už sme mohli mať dvere nove, no namiesto platenia radšej rozkope stare dvere asi s malou dušičkou, že však to tý čo platia daju spraviť…
  K otazke poškodenia zateplenia fasad vtakmi je jednoducha odpoveď, treba zažalovať neznameho páchatela z poškodzovania spoločnej veci, možno vtaky odchytia a zavru… 🙂
  Niekde možno pomôže ked sa ludia zamyslia a uvažuju nad tym prečo k danemu problemu dochadza, u nas kde je okolo les si vtaky najdu aj niečo lepšie, v meste možno pomôže finta dať na fasadu tieň dravca alebo ako u jedneho pana sa osvedčilo, od strechy zavesili na rameno atrapu 3D dravca… no skôr by som sa obratil s možnosťami predchadzania poškodzovania domu zvieratami na ornitologa, deratizera, zoologa, fasadnika.
  Na nete sa da najsť aj celkom zaujimavý priklad prečo vtaci poškodzuju sieťky na oknach, nie som odbornik no nazor že len sa snažia mušky zachytene na sieťke pozobať bude asi celkom prijatelny, aj to že prevenciou je jednoducho tie sieťky umyť od mušiek… kde niet pričiny niet ani dôsledku, zateplenie je podobný problem, dutý zvuk láka niektore vtaky zobať lebo napodobnuje kôru stromu pod ktorou niektorý vtaci hladaju potravu, už len najsť spôsob ako prirodzene chovanie vtakov prekabatiť.
  Som nielen vlastnik, ale aj vlastnik ktorý sa začal zaoberať aj spravou, ved kto sa lepšie postara o môj majetok ked sa nezačnem starať sám, a prvý byt som kupil už v r. 2004, poznam niektore problemy s ktorými sa potýkam ako vlastnik, i problemy ktore vznikaju pri sprave spoločneho majetku.
  Mam skusenosti ake su problemy s udržanim dobreho stavu domu pri prijmoch, ktore na slovensku sú, nie lahka správa či financovanie chodu domu, problemy ak sa susedia na niečom začnu hadať… a to všetko nie je zas sranda…
  Z vlastnej skusenosti viem čo je to riešiť opravy na 160 ročnom dome pri ročnom prijme 720 eur do FO, a aký je rozdiel pri sprave domu ktorý ma ročne len na opravy po 50 rokoch veku 5000 ročne.
  Som toho názoru že keď si vlastnici budu svoj dom vážiť a nezniča si ho, pri troche skromnosti sa da všeličo, ak však nejaký dobrak ukradne čatorňu a potom sa vymýva dom s kamenným zakladom je asi načase sa zamyslieť nad logikou takých vlastnikov.

  • redakcia  píše:

   Ďakujem za obsiahly komentár. Aj keď vlastníte byty len od roku 2004, máte zrejme veľa skúseností, aj negatívnych.

   No váš komentár nerieši základnú príčinu: Prečo je taký veľký tlak na obnovu a zateplenie fasád a prečo práve takým spôsobom, ako sa robí. Lebo ako sám píšete, prevencia… neboli by problémy ani so satelitmi ani s kvetináčmi.

   Ja ani tento článok váš problém nevyrieši.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.