Kúpeľňa v paneláku: Aj s umakartovým jadrom sa dá čarovať

Kúpeľňa v paneláku vôbec nemusí byť miestnôstka, kde sa rýchlo okúpete a potom zmiznete. Ak má vaša kúpeľňa ešte umakartové jadro, nie je dôvod byť nešťastný. Naopak. Je najvyšší čas s tým niečo podniknúť. Kde čo sa dá zaobstarať aj bez nutnej vysokej investície.

Aj obyčajné vyčistenie umakartu dosť pomôže

Aj v prípade, že nemáte peniaze na drahú rekonštrukciu, dá sa všeličo zaobstarať. Najprv je však nutné umakart odmastiť a dobre vyčistiť. Vystačíte si pokojne aj s mydlovou vodou, nepotrebujete drahé saponáty, avšak je potrebné všetko urobiť poctivo. Akonáhle všetko očistíte a necháte dôkladne vyschnúť, môžete použiť listy brúsneho papiera, ktorými ľahko zdrsníte povrchy stien. Ďalším krokom je potom ošetrenie povrchu preparátom proti plesniam. Platí tiež, že rôzne popraskané škáry napríklad pri vani, musíte vyplniť. Použite na to silikónové tmely, ktoré dobre odolávajú vode, aby vytmelenie vydržalo čo najdlhšie.

Svetlá farba opticky zväčšuje

V ďalšom kroku vykonajte náter vodeodolnou farbou, môžete tiež použiť samolepiace tapety, ktoré sú označené trojakou vlnovkou. Práve tie sú vhodné do vlhkého priestoru a odolajú aj vysokej vzdušnej vlhkosti. Či už zvolíte náter alebo tapety, vždy pamätajte na to, aby ste vyberali svetlejšie farby a opatrní buďte pri tapetách aj s prípadnými vzormi. Svetlá farba maličkú kúpeľňu jednoznačne prevzdušní a zväčší. Priestor tak pôsobiť väčším dojmom, než aký v skutočnosti je, a to bude priaznivé.

rohovavana

Tapety vydržia aj dlhšie ako maľba

Vzory na tapetách môžu kúpeľni pomôcť, ale ak sa netrafíte, tak ju môžu zmenšiť a úplne zničiť celkový dojem. Preto sa vyvarujte výraznejších ornamentov či farebných kombinácií. Neutrálna farba, ktorá podčiarkne celkový dojem, je oveľa lepšia. Ak použijete náter, počítajte s tým, že jeho životnosť bude približne päť rokov. Za túto dobu teda budete musieť uvažovať buď o rozsiahlejšej rekonštrukcii kúpeľne, alebo náter obnoviť. Existujú aj rôzne dekorácie odolné vode, avšak aj s nimi by ste mali zaobchádzať uvážlivo. Kvalitné vodeodolné tapety, ktoré sa dokonca dajú ľahko umyť, môžu mať aj dlhšiu životnosť ako maľba. Ponúkajú sa napríklad aj tapety s dekoráciou, ktorá imituje kachličky.

Doprajte si aj kachličky a veľké zrkadlá

Môžete sa ale pustiť aj do nalepovania skutočných kachličiek na umakart, to však vyžaduje už dosť zručnosti. Efekt ale môže byť dobrý. Ďalším prvkom, ktorý môže pomôcť zlepšiť celkový dojem z kúpeľne, sú zrkadlá. Siahnite po tých, u ktorých nenastávajú problémy so zahmlievaním. Ak zrkadlo vhodne umiestnite, vytvoríte dojem napríklad aj dvojnásobného priestoru. Premyslené použitie bodových svetiel vám navyše nielen zaistí správne osvetlenie pri umývaní, holenie, líčenie a česanie, ale tiež zväčšia a zútulnia priestor.

vana

Vytvorte si okno

Panelákové kúpeľne bojujú často s nedostatkom svetla, pretože v nich nie je okno. Pokiaľ ale s kúpeľňou susedí miestnosť, kde je dostatok svetla a vedie do nej okno, môžete si pomôcť napríklad tým, že do umakartovej priečky vyrežete väčšie okno a necháte zaskliť napríklad matným sklom. Vďaka tomu do malej miestnosti bude prenikať viac rozptýleného svetla, čo situácii len prospeje.

Pri celkovej rekonštrukcii sa postavia múry z pórobetónu

Vylepšenie umakartového jadra je ale len dočasným riešením, ktoré sa ale v prípade nedostatku peňazí môže pretiahnuť aj na dlhšiu dobu. Ak sa rozhodnete k veľkej rekonštrukcii, vedzte, že umakart sa zvyčajne nahrádza priečkami z pórobetónových tvárnic, ktoré sú k dispozícii v rôznych šírkach podľa potreby, napríklad tvárnice Ytong. Sú dostatočne pevné, aby sa na ne dali zavesiť skrinky alebo dokonca umývadlo. V takom prípade už budú najlepšou voľbou obklady lepené priamo na tvárnice. Tie zaistia najlepší efekt a majú tiež dlhú životnosť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.