Koľko energie vyplytvá elektrický bojler?

Pre väčšinu ľudí je bojler zariadenie na prípravu a skladovanie teplej vody, ktoré má šetriť. Správne by bolo opýtať sa, čo má šetriť a komu má šetriť. Pretože v aktuálnej situácii je bojler skôr vec, ktorá zvyšuje komfort bývania, avšak to niečo stojí. Oplatí sa vôbec elektrický bojler?

Spotreba teplej vody v byte alebo dome býva nárazová. Je potrebná pri umývaní riadu v kuchyni alebo pri umývaní sa či sprchovaní alebo kúpaní v kúpeľni. Pri otočení kohútika teplej vody je naša potreba množstva teplej vody taká, že takmer nijaký spôsob okamžitého ohrevu studenej vody na požadovanú teplotu by to nezvládol. Preto sa začali používať zásobníkové ohrievače teplej vody, ktoré ju pripravujú priebežne pred plánovanou potrebou. Veľkosť zásobníka je taká, aby bola pokrytá spotreba vody domácnosťou na jeden deň a súčasne ohrev ju dokázal s dostatočným predstihom pripraviť.

Tento princíp využívajú aj elektrické bojlery, pri ktorých sa uplatnil aj ďalší princíp úspor. A to využívanie takzvaného nočného prúdu, teda ohrev vody v čase, kedy je spotreba elektriny nižšia, ako v denných špičkách. Pre štát to bolo výhodnejšie, ako riešiť reguláciu výroby elektriny. Do dnešných čias sa táto vymoženosť socializmu preniesla v podobe tzv. Nízkeho tarifu, teda dodávky elektriny v období, kedy je to výhodnejšie pre distribútora a lacnejšie pre odberateľa. Avšak zo spôsobu riešenia prebytkov v prospech občanov sa stal spôsob zarábania na nich. Podmienky sa zmenili, bojlery ostali.

Čas sú peniaze

Nízky tarif nie je Nočný prúd, nemusí byť využívaný len v noci, ale aj v rôznych denných hodinách. Záleží od zmluvy s dodávateľom elektriny aj od distribučnej sadzby. Ale väčšinou sa jedná o zníženie ceny elektriny práve v nočných hodinách. Hoci to zníženie ceny nemusí byť nijak závratné. Samotné obdobie faktúrovania za zníženú cenu zapína dodávateľ systémom HDO, teda na diaľku signálom v sieti, a v rozvádzači odberateľa prijímač HDO zopne stykač pre vyhradené spotrebiče, ktoré majú byť napájané podľa zmluvy práve v období Nízkeho tarifu.

Súvisiace:  Je výhodné v čase koronakrízy piecť si svoj chlieb doma

Potrebujete teplú vodu v noci, keď už väčšina rodiny spí? Asi nie, aj keď by sa mohlo povedať, že v noci, po večernej hygiene celej rodiny, je už bojler prázdny a treba ho nahrievať. No ak NT začne o 22:00 a bojler má príkon 2 kW, tak o takých šesť hodín, väčší možno aj o osem, teda okolo šiestej ráno, je nahriaty na nastavenú teplotu. A do popoludnia chladne.

Prakticky pol dňa teplá voda v bojleri čaká, kým ju niekto použije a chladne. Stráca teplotu, teda energiu, ktorú ste jej dodali zo siete a teda aj zaplatili. Každý deň. A ak máte bojler väčší, ako denne miniete vody, tak vaše straty sú o to väčšie. Distribútor sa teší, on vám to vyfaktúruje.

Preto by ste mali vysledovať, aká je denná spotreba teplej vody vo vašej domácnosti a nastaviť teplotu vody v bojleri tak, aby sa zbytočne neprehrievala a aby na konci dňa jej v bojleri zbytočne veľa neostávalo. Aby ste pri obvyklom využívaní objemu a teploty vody namiešanej v pákovej batérii spotrebovali takmer celý objem bojlera. Potom budú vaše straty energie najnižšie.

No ideálne by bolo, keby ste dokázali zohrievať vodu v elektrickom bojleri tak, aby bola zohriata tesne pred tým, ako začne jej spotreba. Aby teda váš Nízky tarif končil tesne pred tým. Alebo využite na ohrev vody svoj vlastný Denný tarif, samozrejme zo solárnej elektrárne.