Koľko elektriny to žerie?

Každý elektrický spotrebič má na štítku udávaný maximálny príkon a niektoré aj celkovú priemernú spotrebu za 24 hodín. Z toho si vieme vyrátať celkové náklady na peniaze za jeho používanie. Ak však túto informáciu nemáte alebo chcete zistiť skutočnú spotrebu každého zariadenia, stačí použiť šikovného pomocníka.

Merač spotreby, niekedy nazývaný aj wattmeter, sa v minulosti dal kúpiť len cez internet v čínskych eshopoch. Dnes už na to nie sme odkázaní, predávajú ich aj renomované slovenské eshopy. Je to jednoduchý medzikus, ktorý sa zapojí do zásuvky alebo predlžovačky a do neho sa zasunie vidlica meraného spotrebiča. Za krátko máte k dispozícii reálne údaje, s ktorými môžete ďalej pracovať a počítať.

Ovládacími gombíkmi si navolíte, ktoré údaje chcete zobrazovať a samozrejme si môžete zobrazované údaje prepínať aj počas prevádzky. Ak zapojíte povedzme olejový radiátor na prikúrenie, môžete vidieť odoberaný prúd v Ampéroch, ďalej okamžitý výkon vo Wattoch, ale niektoré prístroje vám po čase ukážu minimálny príkon aj maximálny príkon počas zapojenia. A v neposlednom rade môžete vidieť tiže aktuálne napätie v sieti. Udáva sa, že by malo byť 230 Voltov, ale ak je problém v inštalácii (prechodové odpory) alebo veľká záťaž, nie len vo vašej domácnosti, ale aj v celej bytovke, môže byť napätie nižšie. A tým aj celkový výkon ohrievača, napríklad.

Maximálny príkon sa môže hodiť napríklad pri kontrole chladničky. Je síce pekné, že chladnička má nízky trvalý príkon, ale štartovací prúd pri jej zapnutí môže byť niekoľkonásobne väčší. To je zaujímavý údaj napríklad v čase výpadku elektrického prúdu a snahe použiť záložný zdroj. Rovnako tak si dokážete odmerať skutočnú spotrebu vášho počítača, lebo nie vždy ide na plný výkon procesora. A rozdiel v spotrebe pri čítaní mailov a sledovaní videí na celú obrazovku môže byť zaujímavý.

Súvisiace:  Ako na vlhké múry

Merač spotreby vám dokáže povedať, koľko energie ste naozaj spotrebovali napríklad pri tom ohrievači, najmä ak termostat vypína pri dosiahnutí nastavenej teploty a konvektor nejde na plný výkon celý čas. Kumulatívnu spotrebu viete samozrejme kedykoľvek nulovať, rovnako ako namerané maximá a minimá. Tým, že je wattmeter vybavený vidlicou a zásuvkou, viete ho použiť práve tam, kde vás to zaujíma a postupne ho využiť v celej domácnosti, nemusí byť trvale zapojený na jedinom spotrebiči.