knihy

Kam s knihami v malom byte?

„Nedokážem si predstaviť ani jediný deň bez knižky,“ hovoríte si možno. Moderná doba to ale knihomoľomm, ktorí chcú cítiť vôňu papiera a tlačiarenských farieb, nijako zvlášť neuľahčuje. Schválne skúste v malom panelákovom byte hľadať miesto pre knižnicu. Čoskoro budete v koncoch.

V činžiaku máte vyhraté

Ak bývate v nájomnom dome, máte vyhraté. Vysoké stropy vám umožnia to najjednoduchšie riešenie: knižnicu cez celú stenu od zeme až k stropu. Ak nechcete ale zabrať celú stenu, inštalujte police len vo výške od rámu dverí nahor. Hore spisy, ktoré potrebujeme zriedka, dole naopak knihy, ktoré sú našim každodenným spoločníkom. Stačí si zaobstarať praktické schodíky a je hotovo.

Bojujem o každý kúsok miesta…

Lenže čo robiť, keď bojujete o každý kúsok miesta? Môžete umiestniť závesné skrinky na steny nad sedaciu súpravu alebo nad bielizník či šatníkové skrine. Ak riešite nedostatok miesta medziposchodím s poschodovou posteľou, spodnú časť pod poschodovou posteľou môžete využiť pre umiestnenie písacieho stola a knižnice. Nachádza sa v byte nejaká nika, ktorú neviete využiť? Keď je dostatočne hlboká, umiestnite v nej latky ako držiaky na police a máte úkryt pre knihy.

Vzdušná stena

Jednou z možností je tiež urobiť z knižnice deliacu priečku v byte. Ak si vyberieme regál bez zadnej steny, alebo si zadnú stenu s trochou zručnosti odmontujeme sami, bude knižnica pôsobiť príjemne a vzdušne. Navyše opticky rozdelí miestnosť, ktorá bude vyzerať členitejšie. Z jednej izbičky urobíte dve a s vtipom si vytvoríte ilúziu, že bývate vo väčšom byte.

Vzdušná policová stena

Vzdušná policová stena

Zužitkujte aj starý rebrík

K výrobe knižnice tiež môžete použiť starší drevený rebrík. Nalakujte ho tak, aby vám ladil so zariadením bytu. Pri budovaní knižnice potom využite napríklad roh miestnosti. Jednu dlhšiu a jednu kratšiu stenu budú tvoriť múry a zvyšnú tretiu zaistí rebrík. Na jednotlivé priečky umiestnime dosky ako poličky a na stene im zaistíme úchyt. Výhodou je, že sa takáto knižnica dá ľahko rozobrať.

Šikovný šuplík pod posteľou

Elegantná možnosť, ako vyzrieť na veľké množstvo kníh, je spodná časť postele. Ak máte posteľ s veľkou úložnou zásuvkou na posteľnú bielizeň, využite ju a knihy do nej umiestnite. Ak vlastníte klasickú posteľ, vyrobte si šuplík sami, prípadne si ho nechajte vyrobiť na mieru. Pomocou môžu byť tiež menšie prútené šuplíky, ktoré sa dajú kúpiť. Jednoducho ich zasuniete pod posteľ.

Ideál? Výškovo prestaviteľné police

Aké sú najšikovnejší rozmery knižnice? Samozrejme záleží na vašich priestorových možnostiach. Najlepšia hĺbka knižnice je asi 25 centimetrov, výška potom asi 30 centimetrov, ideálne sú samozrejme systémy s výškovo nastaviteľnými policami, ktoré sa dajú variabilne prestavovať. Aj miniatúrne priestory bytu ponúka riešenie, ako si so stohmi čítania poradiť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Jeden komentár k Kam s knihami v malom byte?

  • Karol  píše:

    Chce to nejakú malú knižnicu, kto hľadá, ten nájde.

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.