Je výhodné v čase koronakrízy piecť si svoj chlieb doma

Bez vlastného pričinenia sme sa ocitli v situácii, kedy sme výrazne obmedzovaní vo voľnom pohybe. Nie len, že mnohí nemôžeme ísť do svojho obľúbeného obchodu, kde kúpime naše zdravé potraviny a nútia nás nakupovať v najbližšom obchode bez ohľadu na zloženie ponúkaných potravín a ich vplyvu na naše už bez toho ťažko skúšané zdravie. Štyri steny nášho bytu sa stávajú naším jediným útočiskom. A naše schopnosti jedinou konkurenčnou výhodou, ako bojovať s nepriazňou „osudu“ a uchovať si svoje zdravie. Napríklad pečením kváskového chleba.

Najčastejším argumentom odporcov pečenia kváskového chleba doma je vraj nedostatok času. Je to ako keby sa sťažovali, že automatická práčka dlho perie. Vari stojíte pri nej a držíte jej hadicu? Pri pečení kváskového chleba síce potrebujete dodržať nejaké intervaly, ale na druhú stranu, nie je práve teraz tá chvíľa, kedy trávite bez vlastného pričinenia doma viacej času, než zvyčajne a mohli by ste si upečenie vlastného chleba vyskúšať?

Netreba k tomu žiadne zvláštne vybavenie, netreba kupovať drahé veci. Nepotrebujete nijakú superultramodernú pekárničku. Stačí vám rúra na pečenie, ktorú využívate na mäso či koláče. Plynová alebo elektrická, na akú ste zvyknutý. Ošatka sa hodí, ale na kysnutie cesta pred pečením chleba sa hodí aj plastová miska. A ak sa vám domáce pečenie chleba zapáči, ošatku si objednáte cez internet a doručí vám ju kuriér až domov. Tým voľný pohyb nikto nezakázal.

Jedinou surovinou, hoci vám hype recepty z televízie alebo magazínov budú tvrdiť opak, sú len ražná a pšeničná múka. Aj kvások si z ražnej múky vyrobíte sami a potom už len pečiete pre svoju rodinu zdravý kváskový chlieb. Samozrejme trochu korenia a soli pridáte, ale to všetko doma iste máte.

Súvisiace:  Nebojte sa výmeny kúrenia v paneláku, prinesie vám lepšiu výhrevnosť aj ušetrí peniaze

Veľkou výhodou domáceho kváskového chlebíka je jeho trvanlivosť. Zabalený do ľanovej utierky vydrží bez problémov desať dní. Nemusíte sa báť plesní, ani toho, že by na druhý deň stvrdol, ako u dopekaného „čerstvého“ pečiva zo supermarketov.

Ak máte pocit, že ste beznádejne uviazli doma, skúste získaný čas využiť v prospech svojej rodiny aj v prospech svojho zdravia. Získajte novú zručnosť, urobte ďalší krok ku svojej nezávislosti. Napríklad tým, že sa naučíte pre svoju rodinu piecť poctivý kváskový chlieb sami doma.