Je televízor dôvod?

Júlové letné dni nám dávajú zabrať. Denné teploty presahujú tridsať stupňov, nočné neklesajú pod dvadsať. Vo výsledku vo vnútri bytov teplota stúpa a nezriedka dosahuje aj 28 stupňov. Podpisuje sa na tom jednak zateplenie panelákov, ktoré nedovoľuje rozhorúčeným bytom vychladnúť, jednak používanie spotrebičov vo vnútri. Svojím tepelným výkonom prispieva aj pobyt osôb. No a teraz spite v takom byte.

Nečudo, že ľudia. ktorí majú nejakú záhradku alebo chalupu po rodičoch, či si sami kúpili svoj priestor mimo rušného mesta, využívajú každú príležitosť, aby ušli z betónovej vyhne do prírody. V priestore, kde je menej betónu, žiadny asfalt, zato veľa stromov a zelená tráva okolo, je vzduch znesiteľnejší a vplyvom prírodných síl je pobyt príjemnejší nie len cez deň, ale najmä v noci.

Žiaľ pravidelný pracovný život väčšine ľudí nedovoľuje tráviť na vidieku celé leto a sú radi, že tu môžu byť od piatku do nedele a aspoň cez dve noci si v noci skutočne oddýchnuť. Na vidieku je možné aj v noci mať otvorené okná bez obáv z veľkého hluku alebo silného svetla, ktoré spánok degradujú. Samozrejme kvôli hmyzu je potrebné mať na oknách inštalované sieťky proti hmyzu.

Veľkú výhodu majú dôchodcovia. Nie len, že nemusia vstávať každé ráno na budík a stíhať nástup do práce a potom celý deň tráviť za pásom alebo v kancelárii. Denné horúčavy môžu stráviť na chalupe kedykoľvek cez týždeň a večer nemusia sa vracať do rozpáleného mesta, ak majú aspoň jednu miestnosť zariadenú na prespanie. Večerné posedenie pri pohári vína na dedine má svoje čaro, vzduch je svieži a aj únava z horúčavy či z dobre vykonanej práce okolo záhradky sa lepšie znáša. Navyše keď do postele je to pár metrov a človek si v noci skutočne oddýchne.

Súvisiace:  Aký mráz bol dnes v noci?

Verili by ste, že v takejto situácii existujú ľudia, ktorí napriek všetkému podvečer všetko zamknú a vracajú sa do svojho rozpáleného panelákového bytu, aby si mohli zapnúť televízor a sledovať správy a potom nejaký seriál alebo záznam športového prenosu? Stačí počas nákupu v supermarkete pri čakaní v rade pred pokladňou počúvať okolostojacich.

Nuž ako sa hovorí, jeden človek dokáže priviesť koňa k vode, ale ani sto ľudí nedonúti koňa, aby sa napil.