Januárové práce v záhrade

Aj keď ako mestský človek nemáte svoju záhradu rovno pod oknami, neznamená to, že by ste sa aj v zime nemali ísť na ňu aspoň raz za mesiac pozrieť. Nie len, aby ste skontrolovali jej stav a prípadne vyrušili zlodeja v záhradnom domčeku. Okrem toho, že záhrada vám aj v zimných mesiacoch môže poskytnúť priestor pre relax, zaslúži si vašu pozornosť. Najmä ovocné stromy sa vám v lete odvďačia za to, čo pre ne v januári spravíte.

Možno sa vás susedia budú pýtať, keď vás uvidia v pracovnom oblečení, že čo sa dá v záhrade v zime robiť. Ale také otázky dostanete len od ľudí, ktorí si nevedia predstaviť záhradu ako miesto, kde žijú, ale len ako drinu pri pestovaní potravín. Pri permakultúrnej kombinácii okrasnej a úžitkovej záhrady, v ktorej motyku nahradil mulč, máte ale celkom určite iné, príjemnejšie pocity. A zimná návšteva v takej záhrade vždy poteší.

V prvom rade je potrebné skontrolovať stav oplotenia. Či ho nepoškodili zlodeji, ale aj divá zver. Keď je všetko pod snehovou prikrývkou a vonku mrzne, majú srny a jelene, ale aj iná divočina, problém dostať sa k potrave a šťavnaté výhonky ovocných stromčekov sú pre ne vítanou potravou. Udržať ich ďalej od ich koristi ale aj od samotného oplotenia pomôžu pachové odpudzovače divej zveri. Buď použijete dodávané aplikátory, alebo si ich vyrobíte z kúskov špongie, ale pomôže nastriekať feromóny aj priamo na stromčeky alebo drevené koly ohrady.

srna v zime

Ovocné stromy okrem srnčej zveri ohrozuje aj náhle oteplenie a slnečný deň. Vytiahne miazgu z koreňov do kmeňa a konárov a pri náhlom nočnom mraze voda v kmeni zamrzne a tento roztrhne. Pomoc je jednoduchá. Ak tenký kmienok nechráni pred slnkom kolík z južnej strany, tak natrieť kmeň vápnom rozmiešaným vo vode. Práškové vápno predávajú obchody so stavebninami. Správny pomer je 1,5 kila vápna na desať litrov vody, ale v malom sade vám stačí aj trojlitrové vedierko a zmes môže byť kľudne hustejšia. Do druhého dňa náter krásne zbelie a bude odrážať slnečné lúče od kmeňov vašich stromov. Jarnými dažďami zmytý náter podporí tvorbu vlásočnicových koreňov a zneutralizuje prípadnú kyslú pôdu, teda nie je škodlivý ani po zime.

Súvisiace:  Jar klope na dvere, chystajte si nový bicykel

ovocné stromy ošetrené vápenným náterom

Ak máte v záhradnom dome uloženú úrodu, skontrolujte ju a plody poškodené hnilobou nekompromisne vyhoďte na kompost. Plody môžu načať aj myši, v takom prípade im nastavte pasce, napríklad s lepidlom.

Spevavé vtáky potešíte niekoľkými hrsťami slnečnicových semien v krmítku. Pomôžu im zvládnuť zimu a mráz a na jar oni vám pomôžu zbaviť stromy hmyzích škodcov.

V januári je slnko ešte nízko, na návštevu záhrady máte len niekoľko slnečných hodín. Keď si vyberiete mrazivý deň, nezabudnite na teplý čaj v termoske, ktorý vám pomôže zahriať sa. Tým vám spríjemní zimný pobyt vo vašej záhrade a určite zistíte, že sa takéto pobyty v prírode oplatí zopakovať pred začiatkom pestovateľskej sezóny.