Internet aj v paneláku sa stáva spoločníkom aj pomocníkom seniorov

Možno vám to bude pripadať divné a nebudete tomu veriť, ale podľa niektorých prieskumov sú najrýchlejšie rastúcou skupinou užívateľov internetu práve seniori, teda ľudia nad 50 rokov. Dokonca podľa výskumov využívajú sieť aj ľudia nad vekovou hranicou 85 rokov. To je úctyhodné a svedčí to o ich odvahe a chuti pustiť sa do zoznamovania sa s novými, pre nich doteraz neznámymi technológiami. Internet už je dnes dostupný aj v panelových domoch prakticky kdekoľvek po Slovensku. Stačí si urobiť prieskum, kto v danej lokalite ponúka pripojenie a vybrať si to najvýhodnejšie .

Počítače zvládajú aj osemdesiatnici

Pritom práve pre seniorov je internet veľkou neznámou. Prežili detstvo a dospievali v čase, keď sa ľuďom o niečom podobnom ako je sieť sietí ešte ani nesnívalo. Preto v detstve a mladosti nemohli v tomto smere načerpať vôbec žiadne skúsenosti. Pritom práve v mladom veku je mozog najlepšie schopný pojať nové, aj veľmi zložité veci, bez ťažkostí. V staršom veku sa učí ďaleko horšie a ťažšie. Napriek tomu seniori svoj vzťah k počítačom rozhodne nevzdávajú, práve naopak. Niektorí z nich sa s počítačmi prvýkrát stretli v práci vo vyššom dospelom veku a začali sa na nich postupne učiť a dnes ich už pomerne dobre ovládajú. Existujú ale aj takí z naozaj najstaršej generácie, ktorí odišli na odpočinok pred masívnym nástupom počítačov alebo v čase jeho začiatku a napriek tomu si k nim našli aj neskôr cestu a skamarátili sa s nimi. To si vyžaduje zvláštny obdiv a dôkazom toho sú osemdesiatnici, ktorí si s počítačmi, internet nevynímajúc, zdatne tykajú.

Netreba sa ničoho báť

Samozrejme existuje skupina seniorov, ktorá sa počítačov a internetu bojí. Majú strach z nových technológií, boja sa, že im nebudú rozumieť, že už to nebude nič pre nich. Je to škoda, pretože s počítačmi sa dá zžiť a môžu byť pre seniorov veľmi dobrými pomocníkmi v živote. Poradia im v rôznych otázkach, môžu ich aj vhodne zabaviť, keď sa náhodou budú cítiť osamelí. Môžu tu nájsť zaujímavé články, hudbu, filmy, s niekým sa porozprávať na diskusných fórach. Ako teda odbúrať strach seniorov z týchto technológií a ukázať im, že nie sú tak zložité, ako sa im to možno na prvý pohľad zdá?

Súvisiace:  Pracovné oblečenie

Ako odbúrať strach z nových technológií?


Jedna z ciest je úplne prirodzená a môže vyplynúť z intenzívneho vzťahu babičky a dedka s vnukom či vnučkou. Ak prirodzene fungujú tieto väzby, má babička a dedko dobrú šancu na tých najlepších počítačových učiteľov. Súčasná najmladšia generácia má internet a počítače a všetky ich možnosti doslova v malíčku. Vie ich dokonale ovládať a využívať. Ak sa pravidelne stretávajú so starými rodičmi, môžu im ukázať, ako sa to robí, k čomu internet slúži. Mladí budú pyšní na to, čo svojho dedka alebo babičku už naučili a seniori zasa omladnú a budú mať pocit dôležitosti, čo všetko už vo výučbe zvládli. Všetky strany z toho budú mať úžitok a ešte si užijú nejakú zábavu.

Kurzy ako príležitosť na stretnutí

Môže sa ale stať, že mladí nebudú mať chuť, trpezlivosť alebo čas na vysvetľovanie, alebo sa práve v okolí seniorov žiadna mládež ochotná učiť a vysvetľovať jednoducho nenájde. Ani tak ale pre seniorov ešte nie je nič stratené. Existuje veľa kurzov pre výučbu práce s počítačom, ktoré sú určené priamo pre seniorov a zamerané na túto vekovú skupinu. Mnohé z týchto kurzov sú dokonca aj zadarmo, učitelia sú trpezliví a pri stretnutí na kurzoch môžu seniori napríklad aj spoznať nových a zaujímavých ľudí. Okrem načerpania nových znalostí sa tak počítače stanú aj príležitosťou k spoločenskému stretnutiu.

Komunikácia spríjemní život

Preberieme si ale stručne, čo všetko vlastne môžu počítače a internet seniorom poskytnúť.
V prvom rade je to elektronická pošta. Senior nepotrebuje žiadny listový papier a známku, nič ho to nestojí a nemusí behať s listom na poštu. Navyše mu list zostane uložený v mailovej schránke, takže sa môže kedykoľvek pozrieť, čo komu a kedy písal.
Telefonovanie cez Skype. Ste senior a odišla vám vaša milovaná vnučka robiť na rok au-pair do Anglicka? Po Skypu sa s ňou porozprávate zoči-voči kedykoľvek sa vám zapáči.
Sociálne siete. Aj seniori sa tu objavujú so svojimi účtami. Chcú zdieľať svoje zážitky s rodinou, prezerať si fotografie, ale v rôznych skupinách s podobnými záujmami môžu tiež nájsť spriaznené duše k dopisovaniu o rôznych problémoch.

Súvisiace:  Deti rýchlo z vecí vyrastú

Praktické výhody on-line stavu

Okrem komunikácie sú to ale tiež možnosť uspokojovať rôzne svoje záľuby a koníčky. Trebárs on-line sa dajú hrať šachy alebo scrabble. Nájdete tu veľa receptov, v prípade, že varíte, aktuálne predpovede počasia ak chcete vyraziť na výlet, kultúrne prehľady, ak sa chcete vydať do divadla, televízne programy, rady v prípade zdravotných ťažkostí. Aktívnejší seniori, ktorí majú chuť sa vzdelávať, si môžu vyhľadať rôzne vzdelávacie on-line kurzy podľa chuti. A nakoniec sa cez internet dá tiež nakupovať s tým, že vám nákup dovezú až domov a nemusíte sa s ním ťahať. Takže tu seniori nájdu všetko pre zábavu, ale aj konkrétnu pomoc v praktickom živote. Preto môžeme počítačovú gramotnosť u seniorov len účinne podporovať. Internet sa aj v paneláku stane pre aktívnych seniorov spoločníkom a nebudú sa nudiť.