Ideálny sušiak bielizne do malého bytu

Malinkaté byty pred nás kladú jednu dôležitú otázku: Kde máme sušiť bielizeň? Nahromadené kopy čistej bielizne je tým ťažšie spracovať, čím menej priestoru máme pre ich optimálne rozvešanie. Ako si s touto úlohou poradiť?

Balkón alebo záhrada je výhra

Ak máte balkón, máte vyhraté. Stačí jednoducho navŕtať do bočných stien balkóna dierky, zasadiť hmoždinky a zaskrutkovať pevné háčiky alebo očká, ktoré niečo vydržia. Na ne potom napnete šnúru. Výhodou je, že takýto vešiak má neobmedzenú výdrž, nepodpisuje sa na ňom nepriazeň počasia a navyše vôbec nezaberá priestor. Šnúru môžete kedykoľvek stočiť a odstrániť a podľa potreby zase natiahnuť. Balkón tak možno využiť na rôzne účely podľa vašej vlastnej voľby. Môžete na ňom sušiť bielizeň, pestovať kvety, mať malinkú domácu dielňu. Všetko sa dá prispôsobiť a balkónový priestor sa stane nepostrádateľnou súčasťou vášho bytu využívaný aj ako sušiareň. Ešte lepšie sú na tom tí, ktorí môžu využívať menšiu či väčšiu záhradku. Nie je nič jednoduchšie ako si postaviť stabilný vešiak, ideálne s konštrukciou z železných trubiek a na neho natiahnuť šnúry. Keď dáte pozor, aby nezhrdzavel, a budete ho pravidelne natierať, odvďačí sa vám tým, že vydrží desiatky rokov a možno vás pri dobrej starostlivosti dokonca prežije.

Sušiak zaberie pol miestnosti

Našťastie ani ľudia, ku ktorým osud nebol tak priaznivý, aby im doprial záhradku alebo aspoň balkón, nemusia prísť skrátka. Ideálne je, ak vlastníte práčku so sušičkou, ktorá vás zbaví problému, čo s mokrým prádlom. Každý však neinvestoval peniaze do drahého stroja na pranie, mnohí z nás proste majú staršie práčky, ktoré bohato uspokoja jeho potreby, ale sušením nedisponujú. Potom sa ponúka sušiak. Lenže ten sa do maličkej kúpeľne nevojde, a preto nezostáva, než ho rozložiť v kuchyni, v obývačke či v spálni. Toto riešenie ale má niekoľko nevýhod. Sušiak zaberie pol miestnosti, navyše bielizeň je na ňom navešaná veľmi blízko pri sebe, takže medzi ňou nemôže poriadne prúdiť vzduch, a preto schne pomaly a zle a je celá taká divne zavlhnutá.

Súvisiace:  Otvorené okno vás zobudí lepšie, ako budík

bielizeň

Zistite si kapacitu i nosnosť vešiaku

Preto keď premýšľate o zariaďovaní bytu, zamyslite sa aj nad tým, kam postaviť, upevniť alebo umiestniť sušiak bielizne tak, aby bol čo najmenej na očiach, neprekážal, pokiaľ možno zaberal čo najmenej miesta, prípadne sa dal stiahnuť, zložiť alebo zakryť. Najlepším variantom do malých bytov sú rôzne skladacie sušiaky. Napríklad také, ktoré po dosušení bielizne zložíte a ukryjete do skrine. Výborné tiež je, keď sa dá podľa potreby upravovať kapacita sušiaku a vzdialenosť medzi jednotlivými šnúrami. Zaujímať by vás mala tiež nosnosť sušiaka, ktorá u tých nových a kvalitnejších činí až 10 kg bielizne.

Aké typy sú najlepšie ?

Kúpiť sa dajú napríklad sušiaky nad vaňu buď vodorovné či do písmena L alebo V. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť priestor a neprekážať, sú stropné alebo nástenné vyťahovacie sušiaky. Nástenné sušiaky v podobe harmoniky sa dajú zatiahnuť a vôbec neprekážajú, a ak ich roztiahnete a sú v stene dobre upevnené, vysušia veľké množstvo bielizne. Veľmi dobrou voľbou sú niekoľkoposchodové vežovité modely, na ktorých sa dá usušiť až 30 metrov textilu, prepočítané na plochu. Niektoré rozkladacie modely dokonca umožňujú trebárs zaobstarať aj ďalšie nadstavby na drobné kusy bielizne.

Nevešajte príliš mokré prádlo

Odpovedať by sme si mali aj na otázku, kde sušiak umiestniť, aby sušenie bielizne bolo čo najefektívnejšie. Najlepšou voľbou je vetraná a temperovaná miestnosť. V takejto bude bielizeň dobre schnúť, nebude zavlhnutá a zaparená. Nie je tiež dobré sušiak umiestňovať do rohu, kde zle cirkuluje vzduch alebo rovno k vykurovaciemu telesu. Dobré je tiež pri praní voliť vyššie otáčky žmýkania, ktoré materiál umožňuje, aby bielizeň v byte nevisela zbytočne príliš mokrá.



Súvisiace:  Sušenie bielizne v panelovom byte