Historické mestá Telč a Dačice

Dve historická mestá, ležiace na rozhraní Vysočiny a Južných Čiech neďaleko rakúskych hraníc, sú častým cieľom turistov. Často sú navštevované obe v jeden deň. Viac zahraničných turistov však nájdete v Telči. Toto mesto má za sebou nielen zaujímavú históriu, ale tiež sa stal miestom, kde sa nakrúcali a nakrúcajú filmy a televízne inscenácie. Nielen české či československé. Oplatí sa tieto mestá navštíviť a čo v nich môžeme vidieť?

Ďaleko známejšia Telč je na turistov pripravená. Platené parkoviská blízko historického centra na vás čakajú. Či už parkujete u zimného štadióna alebo pod námestím, k pamiatkam to nie je ďaleko. Z mosta je nádherný výhľad na tunajší zámok, dostanete sa k nemu z dolnej strany námestia medzi krásne vyvedenými domami. Prakticky v každom podloubí na vás čaká nejaký obchodík, cukráreň, reštaurácia alebo remeselník. Keď vás tá nádhera uchváti a začnete fotografovať pre uchovanie spomienok, dostane sa vám pokriku v štýle „Nefotit, kupovať. Fotia len číňania!“

telc

Zámek Telč

telc

Tunajšie obyvateľstvo je zrejme značne závislé od turistického ruchu. A turistov tu na námestí aj v zámku stretnete naozaj veľa. Samotné námestie je úchvatné svojou architektúrou aj farebným prevedením stavieb a rozhodne stojí za prechádzku alebo posedenie v niektorej z kaviarní či cukrární. Do zámockej záhrady je vstup za mierny poplatok 10 korún, ak vás bude zaujímať prechádzka zámkom, musíte si priplatiť a dostanete aj sprievodcu.

telc12

telc14

telc15

telc

V Telči na námestí nie je problém sa aj najesť a nemusíte mať obavy z premrštených cien. Avšak okrem námestia a zámku tu nič viac nehľadajte. Mohli by ste totiž naraziť i na takúto „pamiatku“:

telc

Keď prídete do Telče autom ráno a napoludnie zistíte, že už tu nie je viac čo vidieť ani robiť, príde vhod navštíviť neďaleké Dačice. Zaparkovať svoje auto môžete zadarmo na veľkom parkovisku priamo v strede mesta a vydajte sa na prechádzku. Možno na prvý pohľad nie sú Dačice tak oslnivé a neponúkajú svoje pamiatky nahustené na jednom mieste, ale budete sa tu možno cítiť oveľa lepšie.

dacice

Viete, že tu v Dačiciach uzrela svetlo sveta v roku 1843 prvá kocka cukru? Však o tom tu majú svoj kockový pamätník, prakticky naproti dačickému zámku.

dacice

dacice06

dacice07

park

K zámku patrí aj rozľahlý zámocký park a jeho návštevu si nenechajte ujsť. Nájdete tu pokoj a odpočinok na lavičkách, prejdete sa medzi vysokými stromami. Len nevychádzajte za starý múr, nájdete za ním len barabizne a nevzhľadnosti. Aj na tomto meste je poznať, že leží v chudobnom kraji. To ale znamená tiež nižšie ceny v miestnych reštauráciách, ponúkajúcich chutné jedlá.

Ak nie ste z ďaleka, môžete Dačice a Telč navštíviť ako súčasť jednodňového výletu. Ak prichádzate ale z veľkej diaľky, využite veľa možností dostupného ubytovania Českej Kanady a naplánujte si návštevu zámkov a miest nie ako hlavný cieľ, ale súčasť dlhšieho programu. Nebudete potom možno sklamaní.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.