Garáž alebo prístrešok: Čo je pre mňa výhodnejšie?

Majitelia automobilu sú na svojich plechové miláčikov pyšní. Avšak nejde len o to si automobil zaobstarať. Ešte než si automobil kúpite, mali by ste si ale položiť otázku, kde s ním budete parkovať. Odpoveď by mala znieť: Tam, kde si budete istí, že bude o váš majetok dobre postarané. Teda na mieste, kde ho budete mať pod kontrolou a nebude hroziť jeho poškodeniu. Ako ideálne riešenie sa ponúka garáž alebo prístrešok. Mali by sa po ňom poobzerať aj majitelia panelákových bytov – napríklad v okolí svojho bydliska.

Vzdialené parkovanie prináša neistotu

V mestách, najmä tých väčších, sú s parkovaním spojené veľké problémy. Parkovacích miest je nedostatok, aj miestni obyvatelia bývajú preto občas nútení parkovať v miestach vzdialenejších od svojho bydliska. Podobné parkovanie je však spojené s veľkou neistotou. Zákonite si kladiete otázky: „Nepoškodí mi niekto môj voz, zatiaľ čo budem preč? Neukradne mi ho?“ Odpoveď bohužiaľ nie je istá, pretože o svojom automobile nemáte prehľad, nevidíte na neho. Ak môžete, vyriešte otázky parkovanie vášho automobilu pokiaľ možno už v čase jeho nákupu. Neriskujte, že vám vozidlo niekto poškodí či rovno ukradne.

Predĺžite životnosť svojho automobilu

Ak máte k dispozícii pozemok vhodný na stavbu garáže či prístrešku (ak máte niekde záhradu, alebo nevyužitý obecný priestor, ktorý je možné odkúpiť) alebo je dokonca v blízkosti už hotová garáž na kúpu (ak sa vám nebude páčiť, môžete ju zbúrať a postaviť novú alebo ju zrekonštruovať), určite neváhajte a pozemok alebo hotovú garáž kúpte. Táto investícia sa vám oplatí. Budete mať svojho plechového tátoša pod zámkom a stálou kontrolou, takže vám nebude hroziť jeho odcudzenie. Navyše nebude vystavený vplyvu nepriaznivého počasia, ako keby ste ho nechávali na ulici. Významne tým predĺžite dobu, počas ktorej vám bude verne slúžiť.

Garáž znamená plnú ochranu pre automobil

Ak máte už pozemok, kde svoj automobil môžete bez obáv postaviť, ponúka sa otázka, či postaviť novú garáž alebo sa uspokojiť s prístreškom.

Výhody, ktoré hovoria pre garáž:

1. V uzavretom priestore je auto pod plnou ochranou. Nehrozí riziko prepichnutého kolesa, odrazeného zrkadlá, poškriabaného laku alebo odtrhnuté stierače. Ak budete mať neprajúcneho závistlivého suseda, ktorému bude vaše nové auto ležať v žalúdku, len prístrešok vás pred jeho podobnými nepríjemnými zásahmi neochráni.
2. Oveľa lepší stav garážovaného automobilu, a to najmä v oblasti korózie karosérie a stavu laku. Avšak pozor. Nemyslite si, že keď auto postavíte do garáže, korózia sa mu oblúkom vyhne. Záleží totiž na podmienkach v garáži. Nesmiete v nej prekurovať, ale nemala by v nej byť ani vysoká vzdušná vlhkosť. Najlepšie je udržiavať v garáži teplotu mierne pod nulou, svieži vzduch (nutnosť odvetrávania) a malú vlhkosť. Inak vám auto skoroduje aj tak. Ak máte v garáži zlé podmienky, auto môže trpieť zmenami teploty pri prechode zvnútra von a to môže narobiť aj viac škôd, než keby stabilne parkovalo vonku.
3. V zime nastupujete do auta vo vyhriatej garáži.
4. Garáž môže mať vďaka väčšiemu priestoru i ďalšie využitie (sklad záhradnej techniky a pod.).
5. Je možné využívať diaľkové ovládanie garážových dverí.

Existujú však aj niektoré nevýhody garáže:
1. Vyššie finančné náklady na obstaranie garáže.
2. Väčší nárok na priestor pre stavbu garáže než u prístrešku.

Prístrešok ponúka stabilné podmienky

Veľakrát garáž postaviť nemôžete, alebo dokonca nechcete, pretože naopak preferujete niektoré výhody prístrešku.

Aké prednosti prináša parkovanie pod prístreškom?


1. Ochráni vaše auto pred najhoršou nepriazňou počasia, teda pred dažďom, snehom, krúpami, ale aj pred priamym slnečným žiarením.
2. Automobil sa nachádza neustále v rovnakých klimatických podmienkach, nedochádza k výrazným výkyvom teplôt (napríklad u vykurované garáže môže výjazd v zime do mrazu -20 °C znamenať pre karosériu nepríjemný šok), ktoré sa môžu podpísať na korózii karosérie a celkovom stave vozidla.
3. Investícia do prístrešku nebýva tak vysoká ako u garáže (aj keď samozrejme záleží na konkrétnej podoby prístrešku). Napríklad nie je potrebné robiť betónovú podlahu (stačí trávnik alebo štrk).
4. Prístrešok je možné umiestniť kdekoľvek, kde je pre neho dosť priestoru, teda vedľa domu, ale aj kdekoľvek na pozemku.

Samozrejme ale má prístrešok aj určité nevýhody:
1. Ochrana nie je tak dokonalá ako u garáže vzhľadom na nepriazeň počasia.
2. Bezpečnosť prístrešku nie je úplne stopercentná (aj k prístrešku na oplotenom pozemku sa môže niekto dostať, ak plot prelezie, to však rieši prípadná možnosť uzavrieť i prístrešok dverami).
3. Nasadanie do auta v zime nie je príjemné, pohybujete sa vo vonkajších klimatických podmienkach.

Nerozhodujte sa unáhlene

Vždy záleží na vás, či sa rozhodnete pre garáž či pre prístrešok. Rolu hrajú finančné náklady, priestorové možnosti umiestnenia, ale aj nároky na bezpečnosť (tie môžu závisieť aj od konkrétnej lokality) a ochranu pred nepriazňou počasia. Preto vždy zvažujte všetky pre a proti a nerozhodujte sa unáhlene.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.