Filtre

Tohoročné leto bolo suché a horúce. Každý kto mohol utekal z mesta na vidiek, na kúpaliská či do prírody. Kdekoľvek, kde sa dalo trochu schladiť a osviežiť. Takým miestom je aj chalupa na dedine. Hrubé múry starých domov sa len tak ľahko neprehrejú, ako panelák a aj stromy v ovocnej záhrade poskytujú vytúžený tieň. Len rybníky boli preplnené a voda v nich špinavá. Pre budúci rok si spravte vlastné kúpacie jazierko.

V mnohých rodinných domoch sú módou bazény. Z mestských štvrtí prenikli aj na dedinu, kde ale pôsobia ako päsť na oko. Nehľadiac na to, že prevádzka bazéna nie je úplne triviálna. Nároky na energiu, najmä na zohrievanie vody a na chémiu, potrebnú pre udržiavanie čistoty vody, nie sú zanedbateľné. Kúpacie jazierko, teda taký domáci bazén bez chémie je nie len lacnejší na prevádzku, ale aj oveľa lepšie pristane k vidieckemu domu. A dá sa využívať nie iba na kúpanie. Keď deti odrastú a prestane ich baviť hrať sa v jazierku, stále ostane jeho okrasná funkcia aj spríjemňovanie záhrady a zvlhčovanie vzduchu. Prípadne začnete v ňom chovať ryby.

kúpať sa

Jazierko potrebuje viac miesta, ako bazén, ale je prirodzenou súčasťou záhrady. Rastliny a ich korene v okrajových častiach jazierka filtrujú vodu od organických častí, ale je dobré im pomôcť. Rozlohu jazierka pomáhajú znížiť jazierkové filtre, ktoré majú dve časti. Prvá, mechanická, odstráni z vody všetky hrubé a viditeľné nečistoty, v druhej sa užitočnými baktériami likvidujú organické nečistoty, pomáha im aj UV lampa. Takto dokážete udržiavať vodu v jazierku stále čistú aj bez toho, že by ste používali chlór alebo inú bazénovú chémiu a museli riešiť prípadné usadeniny na dne či svrbenie kože z „čistej“ priezračnej vody.

Ale ani filter nebude fungovať sám. Potrebuje občas vyčistiť, aby fungoval dobre. Sami zistíte, že nie je náročné, ako sa o filtre starať, aby dlho a dobre slúžili a vaše jazierko na kúpanie bolo stále čisté. Keď začnete s jeho prípravou už teraz, budúce leto ho budete mať vo svojej záhrade len sami pre seba.

Označenie:  , , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.