Ferdinand Porsche a Karel Hubáček

Pýtate sa, čo majú títo dvaja páni spoločné? Dvojaký meter a pamätník v Liberci. Aj keď už to nie je pravda. Architekt Karel Hubáček má v Liberci pamätník stále, kdežto inžinierovi Ferdinandovi Porschemu mu ho rodáci zrušili.

Architekt Karel Hubáček sa narodil 23.02.1924 v Prahe a zomrel 23.11.2011 v Liberci.
Ferdinand Porsche sa narodil 3. septembra 1875 vo Vratislaviciach nad Nisou (nemecky Maffersdorf – dnes súčasť Liberca) a zomrel 30. januára 1951 v Stuttgarte.

Karel Hubáček sa preslávil ako autor vysielacej veže a hotela na Ještědu nad Libercom. Ferdinand Porsche sa preslávil najmä konštrukciou ľudového automobilu VW Chrobák.

Obidvaja páni žili vo svojej dobe a pochopiteľne pracovali nielen na týchto dvoch projektoch. Nevyberali si, kto bude vládnuť v štáte, v ktorom žili. A tak pán Porsche pracoval pre Nemecko a pán Hubáček pre socialistické Československo. Pán Porsche trebárs spolupracoval na vývoji tanku Tiger, ktorý zabíjal ľudí nábojmi, pán Hubáček na kinu Máj v Doksech, kde manipulovali ľudí sovietskymi filmami a filmovými týždenníkmi. Obaja sa podieľali na konštrukcii niečoho, čo vládnuca elita používala na chválenie sa úspechmi štátu.

Ještěd vysílač, pohled od jihu

Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.