Farby a bývanie: Ako si vytvoriť útulný domov?

Už dávno nie je pravda, že panelákové bývanie je neútulné a nevzhľadné. Naopak. Mnohé sídliská už v priebehu času utešene obrástli zeleňou. Vybehnete z domu a ste ako v parku. Rekonštrukcia fasád ich často premenila zo šedi do rôznych pestrých farieb, takže ten svoj ​​dom spoznáte zďaleka. A pomocou farieb si môžete zútulniť aj svoje bývanie.

Zvoľte si štýl, ktorý vám najlepšie vyhovuje

Možností máte veľa. Hlavne si na úvod položte otázku, aký štýl vám najviac vyhovuje. Ako začnete byt farebne ladiť, mali by ste mať v tomto smere jasno. Každý dáva prednosť niečomu inému. Niekto nedá dopustiť na trochu rustikálny štýl v spojení s drevom. Iný zase má rád účelný dizajn, veci, ktoré sú praktické, majú svoje miesto a ľahko sa umyjú.

Biela a svetlunko šedá je dobrý základ

Ak radi meníte štýly, môžete ako základ použiť bielu alebo svetlo šedú. Táto farba pôsobí úplne nadčasovo a neutrálne a jej zdanlivo strohý nemocničný vzhľad sa dá veľmi ľahko pretepliť. Môžete obmieňať rôznymi doplnkami. Biele steny sa dajú oživiť farebnými obrazmi, závesnými dekoráciami, tapetami, samolepkami. Použiť môžete farebný plastový nábytok a lampy. Ak dostanete čas od času chuť na zmenu, môžete jednoducho vymeniť nábytok za inú farbu a prelakovať v rovnakom tóne tiež skrine. Celková obmena tak nemusí byť vôbec drahá ani nijako náročná a interiér sa môže úplne premeniť. Ak patríte medzi milovníkov dreva a teplo ladených interiérov, aj tu môžete vziať ako základ bielu farbu a tú oživovať drevenými doplnkami.

Pozor na sýte odtiene

Ak si chcete ladiť celý byt do farieb, potom je vhodné nechať stiahnutý strop biely a steny buď v jednej farbe, alebo ak patríte medzi odvážnejších experimentátorov, potom môžete zvoliť aj rôznofarebné steny. Voľte lomené a tlmené farby, ktoré pôsobia na stenách čo najprirodzenejšie. Vyvarujte sa príliš sýtych farieb, ktoré nielen, že opticky zmenšujú priestor, v ktorom žijete, ale navyše veľmi pôsobí aj na psychiku. Ak sýtu farbu napriek tomu chcete, dajte ju len na jednu stenu a ostatné potom vymaľujte buď bielou, alebo veľmi tlmeným odtieňom rovnakej farby alebo neutralizujúcou šedou alebo bielou. Zabudnite na príliš veľa sýtych farieb v jednej miestnosti. Čoskoro by ste zistili, že sa farby tlčú a vy nie ste psychicky v pohode.

Papagáje nepôsobia dobre

Síce je teraz dosť moderné používať viac farieb v jednej miestnosti, ale v tomto prípade viac než kde inde platí, že menej je často viac. Voľte maximálne dve alebo tri farby v jednej miestnosti a buďte s nimi opatrní. Papogájovské kombinácie všetkých možných farieb dohromady nepôsobí dobre. Dobré je, ak vyberiete jednu sýtu farbu, napríklad oranžovú, potom ďalšiu zvoliť bielu a ako tretiu neutrálnu šedú. Tak zaistíte, že oranžová stena bude interiéru dominovať, sivá bude tlmiť jej silu a biela pôsobiť úplne neutrálne. Oranžová a sivá stena môžu byť oproti sebe, strop biely a zvyšné dve steny tiež biele. Alebo je možné zvoliť proti sebe zelenú a modrú na protiľahlé steny a zvyšok miestnosti biely. Podobne môžete skombinovať napríklad žltú so zelenou a bielou. Skúste si predstaviť, že sa budete vo vymaľovanej miestnosti dlhú dobu zdržiavať. Čo by vám vadilo? Čo by na vás pôsobilo rušivo? Snažte sa tomu predísť.

Záleží na svetovej strane aj účelu miestnosti

Aké farby a kam je najlepšie vybrať? Odporúčame sa vyvarovať ostro červenej, ktorá pôsobí na vašu agresivitu, alebo tiež čierne podporujúce depresívne stavy. Východne orientované miestnosti budú pôsobiť výborne v jemnej žltej alebo svetlunko zelenej, na západe bude dobre ladiť trebárs jemná marhuľová alebo lososová, ľahučko fialová. Na sever sa naopak hodia svetlo modrá, šedá či zelená. Záleží tiež na tom, o akú miestnosť pôjde. Pre spálne je vhodná svetlunko zelená alebo modrá alebo jemne fialová. Pre obývacie izby okrová, marhuľová, lososová aj svetlunko žltá. Kuchyňa by mala byť v teplých farbách. Vždy je dôležité, aby ste s použitou farbou súzneli, cítili sa v nej dobre.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.