Dobré vzťahy v paneláku: Cesta k pohodovému spolužitiu nie je ľahká

Ozýva sa od susedov noc čo noc hlasná hudba? Tlčie vám niekto od vedľa na stenu, keď hlasnejšie kýchne? Váľajú sa po chodbe rozkopané špinavé topánky ratolestí od susedov? Vŕta niekto v susednom byte do steny tak, že vibruje celý dom? Počúvate na schôdzach vlastníkov miesto reálneho riešenia dôležitých problémov len ohováranie ľudí, ktorí práve nie sú prítomní? Ak ste si aspoň na jednu z otázok odpovedali áno, potom určite viete, že susedské vzťahy v paneláku nemusí byť práve prechádzkou ružovou záhradou.

Niektoré veci neovplyvníte

Čo robiť, keď susedské vzťahy nefungujú? Keď je ovzdušie v dome plné napätia a na domovej schôdzi máte pocit, že chodíte po mínovom poli? Situácia skutočne nie je jednoduchá. Pritom medziľudské vzťahy sú veľmi dôležitou vecou. Ak sú dobré, vraciate sa do vášho domu radi. S chuťou prehodíte pár slov so susedom a dokonca sa napríklad pozdravíte a pripijete na oslavu Nového roka. Potom sa cítite vo svojom bydlisku dobre. Však oveľa horšia situácia nastáva, ak vzájomná komunikácia nefunguje, alebo si ľudia napríklad robia naschvály. Ako tomu predísť? Ide to ťažko, je to ťažké a sú veci, ktoré vy sami neovplyvníte vôbec, alebo je váš vplyv na ne minimálny. Kde vôbec začať?

Zistite si, kam sa sťahujete

Začnite od Adama, teda už od chvíle, kedy sa chystáte zmeniť bydlisko. Všímajte si svoje okolie, a teda aj susedov, ešte skôr ako sa nasťahujete. Je všeobecne známe, že v problémovejších lokalitách sú ceny bytov nižšie. Zaplatíte síce menej, ale na druhú stranu riskujete, že budete mať susedov, ktorí nebudú zrovna podľa vášho gusta. Málokto sa však ešte pred nasťahovaním do nového bytu zaujíma o to, kto žije vedľa neho. Väčšinou riešia cenu, lokalitu a stav, ale svojich susedov zriedkakedy. Potom však môžete byť nepríjemne prekvapený. Z výskumov napríklad vyplýva, že zhruba každý desiaty človek sa u nás sťahuje kvôli tomu, že má vedľa seba neznesiteľných susedov. Iróniou osudu však je skutočnosť, že aj potom často podcenia otázku, kto býva vedľa neho a môže s podobným problémom za pár rokov bojovať znova. Možno nie je príliš od veci, ak sa zaujímate o kúpu bytu v nejakom dome, zazvoniť u susedov. Predstaviť sa a povedať, že ste pravdepodobne budúci sused či susedka. Už jeho prvá reakcia vám veľa napovie.

Súvisiace:  Rekonštrukcia panelákových bytov sa dá zaobstarať dobre aj lacno

dlazba

Buďte opatrní na zásahy do súkromia

Ak už ste sa prisťahovali, môžete skúsiť obísť dom a predstaviť sa. Ak bývate v menšom nájomnom dome o troch štyroch poschodiach, zvládnete obísť celý. Ak ide o veľký panelák, skúste zazvoniť aspoň u bytov na vašom poschodí. Vyberte si čo najvhodnejšiu chvíľu. Krátko sa predstavte. Získate základnú predstavu, kto vedľa vás žije. Málokedy sú vzájomné vzťahy na takej úrovni, že upečiete koláč, zazvoníme u susedky a pozvete ju na kávu. Ostatne ani také pozvanie nemusí byť vždy príjemné. Niekto o bližšie kontakty príliš nestojí, stačí mu letmé pozdravenie na schodoch. Ak patríte medzi veľmi spoločenské ľudí, ktorí si potrpia na podobné stretávanie a chceli by ste niečo také zaviesť aj u vás v dome, buďte opatrní. Kým niekto pozvanie uvíta, rád príde a nabudúce vás na oplátku pozve k sebe, iný sa bude brániť a brať to ako nemiestny zásah do svojho súkromia.

Ako vy k nim, tak oni k vám

Čo môžete pre bezproblémové spolužitie v paneláku urobiť vy sami? Predovšetkým sa riaďte heslom: „ Čo nechceš, aby ti iní činili, nerob ani ty im .“ Nemáte radi neporiadok, hlasnú hudbu neskoro večer? Potom si dávajte pozor, aby ste sa aj vy vyvarovali podobných susedov obťažujúcich prejavov. Majte okolo svojich dverí upratané. Dodržujte nočný kľud medzi 22.00 hodinou večer a 6.00 hodinou ráno. Aj v ostatné hodiny sa vyvarujte príliš hlasných prejavov, ktoré by mohli vzbudiť nepríjemnosti. Správajte sa skrátka rovnako, ako chcete, aby sa správali aj ostatní v dome k vám. Pravidlá občianskeho spolužitia definuje občiansky zákonník. Presnejšie tak určuje niektoré pojmy. Keď nie je riešenie a hlasné prejavy sa opakujú, nezostáva než volať políciu. Berte to ale ako krajnú možnosť v prípadoch, keď iné riešenie situácie už zlyhalo.



Súvisiace:  Ako správne variť vajíčka na plyne a ako na elektrine