Čo čítať v paneláku? Vychutnajte si krásu tlačených novín

Panelákové bývanie je ako akékoľvek iné. Tiež sa v panelákovom byte môžete venovať svojim koníčkom vrátane čítania. Nie je nič krajšieho, než si napríklad v nedeľu po obede dopriať chvíľu s dobrou kávou aj novinami. Podobné okamihy intimity vám neposkytne počítač s jeho chladnou obrazovkou, ale jedine šustot papiera a vône tlačiarenské farby. Ako je to však s budúcnosťou novín?

Veľa poloprávd a lží

Noviny znamenajú určitý predvýber informácií. Tým by mala byť zaručená ich kvalita. Na internete ale musíme informácie doslova „prehadzovať vidlami“, pretože ak zadáme určitú tému, vyhľadávač nám ponúkne veľké množstvo odkazov. Absolútna sloboda informácií na internete ale znamená aj veľa zavádzajúcich a neoverených informácií, poťažmo poloprávd či priamo lží. Ak zadáme teda konkrétnu tému do internetového vyhľadávača, z odkazov, ktoré sa nám vypíšu, má pre nás len zlomok skutočnú informačnú hodnotu.

noviny

Žrút času

Zvyšok obsahu internetu je balast rôznych exhibicionistov, ktorí trpia pocitom, že chcú svojmu okoliu niečo povedať, a pritom väčšinou nemajú čo. Ich oznámenie trpí prázdnotou. Naproti tomu v novinách prejdú informácie určitým sitom a na stránky by sa mala dostávať len skutočná kvalita. Že to tak mnohokrát nie je, je vecou novinárov a vydavateľov, nie novín samotných. Výhodou novín je tiež to, že pri ich listovaní môžeme naraziť na zaujímavú informáciu aj z iného odboru, než je náš bezprostredný záujem a rozšíriť si tak obzor. Noviny prelistujeme, prečítame a potom ich odložíme, internet sa ale môže, bohužiaľ, stať skutočným žrútom času. Hľadáme niečo konkrétne a zrazu po dvoch hodinách zistíme, že sme sa dostali k téme úplne odlišnej od pôvodnej.

Konkurencia alebo partnerstvo?


Internet môže byť partnerom doplňujúcim noviny. Na internete nás väčšinou zaujmú len rýchle a jednoduché heslá a oznámenia, v novinách si radi prečítame aj rozsiahlejší článok, analýzu či komentár. Vydavateľ môže na svojom internetovom portáli upozorňovať na výťah toho najzaujímavejšieho z dnešných novín a podnietiť tak hľadača na internete, aby si kúpili tlačené noviny. Lenže v praxi to tak bohužiaľ často nechodí.
Výhodou internetu je väčšia aktuálnosť informácií ako v novinách. Nie vždy však rýchlosť prospieva kvalite oznámení.

schránka

Prichádzame o chvíľky na čítanie

Ako to teda dopadne s tlačenými novinami a ich elektronickou verziou? Názory sú rôzne. Doba sa dnes zrýchľuje. Je aj otázkou životného štýlu, do akej miery sa noviny budú čítať. Hoci mnohí varovne zdvíhajú prst, že mladá generácia málo číta, na druhej strane je vidieť veľa rôznych projektov podporujúcich čítanie a veľmi úspešných. Pokles čítanosti novín súvisí aj so zmenami ľudských zvykov. Predtým napríklad v Bratislave jazdilo oveľa viac ľudí ráno do práce mestskou dopravou a malo možnosť si počas cesty prečítať noviny. Dnes veľa ľudí jazdí do práce autom a o túto jedinú možnosť, ako si v pokoji prečítať noviny, prichádza. K novinám sa dostane až večer po príchode domov – to už ale väčšinou radšej uvidí televízne správy.

Chvíľky pokoja na toalete

Po únavnom pracovnom dni väčšinou chýbajú sily venovať pozornosť náročnejšiemu čítanému textu. Skúste si preto vychutnať chvíľky na čítanie novín aj vo svojom panelákovom byte. Niekto rád číta na toalete. Jedine tam ho nič neruší, nerozptyľuje. A prečo nie? Pre veľa ľudí je to jediná cesta, ako nahliadnuť do dennej tlače. Asi nikto si nečíta noviny večer v posteli – kto má chuť siahne radšej po knihe. Pravda ale je, že noviny ako hmatateľné médium, ktoré si môžeme ohmatať a ovoňať, by z nášho života nemali vymiznúť. Dajte im preto miesto u seba doma v paneláku aj vo svojom živote.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.