Chceli by ste krb do paneláku? Vaše prianie nemusí byť snom

Upokojuje vás pohľad do plameňov? Zrejme je aj vaším snom mať v obývacej izbe krb. Donedávna to bola predstava, ktorú mohli uspokojiť len majitelia rodinných domov. Dnes už je ale všetko inak. Je to neuveriteľné, ale môžete si zaobstarať krb dokonca aj v panelákovom byte. Samozrejme to ale nie je to isté, ako keď máte chalupu kúsok od lesa a prinesiete si polená rovno z kôlne. Aj tak si ale môžete pripraviť v panelákovom byte celkom prijateľný kompromis.

Kozubová vložka je praktickejšia

Zástancovia klasiky budú pochopiteľne argumentovať tým, že vôňu čerstvo naštiepaného dreva, ktoré budete hádzať do plameňov, nič nenahradí. Majú pochopiteľne pravdu. Moderné krby na elektrinu či plyn sa v romantickom zážitku nemôžu rovnať pobytu v klasickom domčeku a pozeraniu do prírodných plameňov. Avšak aj v týchto prípadoch už sa od tej najväčšej klasiky pozvoľna ustupuje. Málokde dnes nájdete otvorený krb. Veľká časť majiteľov rodinných domov, kde si do obývacích priestorov postavili krb, ho vybavila krbovou vložkou. Vďaka nej môžete pozorovať plamene za sklenenými dvierkami. Toto riešenie je praktickejšie. Nie je potrebné sa totiž báť, že vám vyletí žeravý uhlík a prepáli podlahu alebo že bude miestnosťou poletovať popol.

kozub

Klasické riešenie sa predraží

Výhodou je, že kozub s vložkou má oveľa väčšiu účinnosť ako klasický otvorený krb. V porovnaní v tomto prípade hovorí čísla, teda 80% účinnosť pri krbe s vložkou a približne 20% účinnosť v prípade otvoreného krbu. V prípade, že si zaobstaráte teplovzdušné kúrenie, je dokonca možné jedným krbom vykúriť viac miestností naraz a účinnosť takéhoto kúrenia je naozaj vysoká. Ovšem krby na drevo majú veľa nevýhod, napríklad je nutné mať priestor na skladovanie dreva. Pre veľa ľudí je vysoká aj cena krbu na drevo, ktorá sa môže vyšplhať napríklad aj na niekolko tisíc. Tiež je nutné s ním počítať rovno pri stavbe domu, prípadne počas veľkej rekonštrukcie. Je pochopiteľné, že inštalovať niečo také do paneláku je nemožné.

Súvisiace:  Byt je veľká investícia – čo si postrážiť

Plameň pripomína horenie dreva

Ak uvažujete napríklad o plynovom krbe, potrebujete zase plynový kotol s komínom pre oddymenie, čo je v panelákovom byte tiež nereálne. Napriek tomu nemusíte myšlienky na krb úplne vzdať. Zostávajú totiž ešte takzvané biokrby a elektrické krby, ktoré môžu uspokojiť vašu potrebu. Výbornou voľbou sú biokrby. Spaľuje sa v nich denaturovaný bioalkohol. Ten sa upravuje tak, že našťastie nie je cítiť, takže nemusíte mať obavy z nejakých nepríjemných čuchových vnemov. Horí žltým plameňom, čo je pekné. Pomerne dosť to pripomína klasický plameň dreveného krbu. Praskanie dreva tu síce nebudete počuť, ale inak je dojem veľmi dobrý.

Určite sa neotrávite

Ďalšou výhodou biokrbu je, že sa nemusíte báť, že vyhoríte, alebo že oheň bude horieť príliš dlho a vy ho nebudete mať vždy pod kontrolou. Biokrby obsahujú zásobník na biopalivo v podobe liehu. Zásobná nádrž je veľká tak, že je stavaná približne na to, aby palivo vydržalo asi štyri až päť hodín. Potom krb sám zhasne. Je to účinná poistka proti otrave splodinami. Oheň totiž produkuje oxid uhličitý. Tento plyn síce nie je človeku nijak škodlivý, ale len do určitej koncentrácie. K tejto koncentrácii v ovzduší dôjde práve asi po štyroch až piatich hodinách spaľovania. K vyhasnutiu krbu teda dôjde v pravý čas, aby sa obyvatelia v miestnosti neotrávili. Nemusíte sa teda báť, že zaspíte, zatiaľ čo krb horí, a už sa nezobudíte.

krb

Elektrika ako najlacnejší spôsob

Druhou možnosťou je umiestniť do paneláku elektrický krb. Ten sa dá zaobstarať už za cenu pohybujúcu sa približne okolo dvesto eur. Teplo tu tvoria klasické žiarovky, ktoré obvykle majú výkon 25-60 Wattov. Záleží na vás, či chcete mať aspoň ilúziu ohňa, alebo ju nepotrebujete a uspokojíte sa len s teplom. V takom prípade je krb vlastne konvektor. Či už siahnete po drahšom biokrbe alebo lacnejšom elektrickom kozube, o príjemné teplo v sychravých jesenných a studeno zimných dňoch nebudete pripravení ani v paneláku.



Súvisiace:  Aj vo vlastnom byte ste len rukojemníkom