Bývanie pre starších ľudí: Panelové seniorské domy so všetkou starostlivosťou

Jednou z mnohých otázok života, ktorá páli seniormi, je bývanie. Seniori často potrebujú zohľadniť svoje potreby v tejto oblasti. Pre mladých ľudí nie je problém prekonať určité bariéry, dlhší čas cestovať za prácou, nákupmi alebo lekárom. Skrátka sa ľahšie a rýchlejšie vysporiadajú s určitou mierou nepohodlia. Naproti tomu už seniori takú schopnosť nemajú. Horšie sa adaptujú na nové prostredie, majú radi svoje pohodlie. Preto majú na bývanie určité požiadavky. V Českej republike už existuje mnoho projektov, ktoré ich potreby zohľadňujú. Ide o nové panelové bývanie zamerané výhradne na nich. Proste dom panelového typu obývaný len seniormi, ktorí tu majú všetok dostupný servis.

Zachovanie svojho prostredia je dôležité

Často sa jedná o rôzne seniorské domy panelového typu, ktoré ponúkajú bezbariérové bytovej jednotky. Dôležité však je, aby tu nájomníci našli dôstojný a prijateľný komfort za rozumnú cenu. Treba tu vytvoriť pocit zázemia a bezpečia, ponúknuť určitý špecifický servis, pokiaľ možno aj pocit takmer rodinného prostredia tak, aby sa tam seniori cítili spokojne a dobre.
Tieto modely sa v mnohom líšia od tradičných domovov dôchodcov. V seniorskom bývaní je väčší dôraz na súkromie klientov, každý má k dispozícii svoju, hoci malú bytovú jednotku, ktorú si môže zariadiť podľa svojho. Tým pádom si do určitej miery zachová svoje prostredie, na ktoré je zvyknutý. Môže mať doma svoje veci, ktoré má rád, čo je pre psychickú pohodu seniorov veľmi dôležité.

rodina

Blízkosť lekárskej pomoci a služieb je dôležitá

Na druhú stranu tu môžu mať v dosahu rôzne služby dôležité pre menej sebestačné osoby. Okrem toho, že ide o bývanie bez bariér, priamo v areáli môže byť lekár aj ďalšie služby (kaderník, pedikér a pod.). Okrem toho možno zaistiť napríklad dopravu k lekárovi špecialistovi alebo do nemocnice, zabezpečiť nákup podľa zoznamu vrátane donášky do bytu či sprievod pri nákupe, ale aj upratovanie bytu. Všetko môžu využiť, ak budú chcieť. Priamo v týchto bytových areáloch alebo blízko nich sú tiež spoločenské priestory. Môžu sa využívať na rôzne kultúrne programy, spoločenské stretnutia, diskusie a výmeny skúseností. To môže pre seniorov znamenať príjemné spestrenie života, ak budú mať záujem.

Dostatok súkromia nie je problém

Zvyčajne sa jedná o malé bytové jednotky typu 1 + kk či 2 + kk. Ako už bolo spomenuté, je tu toaleta, kúpeľňa, kuchynská linka a ako si svoj byt senior ďalej zariadi, to je úplne na ňom. Neexistuje tu žiadny pevný režim, senior je tu slobodným občanom, ktorý keď chce, môže vyhľadať spoločnosť a pomoc, keď nie, nikto ho nebude obťažovať proti jeho vôli. Domy s dostatočnými priestormi pre vonkajšiu oázu pokoja, park pre relaxáciu. Dôležitá je aj blízkosť parkovacích miest. Pre seniorov je taká koncepcia panelového bývania veľmi dobrým riešením.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  , ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.