Byt je veľká investícia – čo si postrážiť
Po vlastnom bývaní túži každý, čo si budeme rozprávať. Akonáhle nastáva obdobie, keď je človek presvedčený o tom, že by si rád zaobstaral vlastný byt, musí sa držať pri zemi. V opačnom prípade vás tento krok môže stať nemalé finančné prostriedky, o ktoré by ste mohli prísť. Vždy teda dodržujte isté pravidlá, o ktorých si povieme viac informácií v nasledujúcich odsekoch.
Byt je veľká investícia
Čo si budeme hovoriť, kúpa bytu je veľká investícia. Svojím spôsobom by sa dalo povedať, že je to takmer životná investícia, pretože patrí medzi vôbec tie najdrahšie. Nezáleží teraz na tom, či sa jedná o hypotekárny úver alebo hotovosť. O finančné prostriedky nechcete prísť ani pri jednej z týchto možností. Trápilo by vás to totiž následne aj niekoľko mesiacov, prípadne rokov. Ako prvé si zistite viac informácií o človeku, ktorý nehnuteľnosť predáva. Ak ste si overili, že je predávajúci a nehnuteľnosť bez exekúcie, neznamená to, že vo chvíli, keď budete podpisovať zmluvu, sa nejaká exekúcia neobjaví.
Tento krok si musíte postrážiť ako na začiatku obchodu, tak pred podpisom zmluvy. Ideálne je, aby vám dal sám výpis zo svojich registrov dlžníkov. Môže vám to teraz pripadať nevhodné, ale verte nám, že v prípade, keď človek nemá žiadne tajomstvo, nemá s týmto krokom najmenšie problémy. Okrem exekúcií je dobré si postrážiť právny stav danej nehnuteľnosti. Pokiaľ má nehnuteľnosť právne vady, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou zapísané na katastrálnom úrade. Všetko si riadne preštudujte, vrátane toho, či naozaj jednáte s majiteľom nehnuteľnosti, a nie s podvodníkom.
Technický stav a pravosť inzerátu
Právny stav nehnuteľnosti je jedna vec, ten technický je však vec druhá. Technický stav nehnuteľnosti by mal byť úplne v poriadku. Ak kúpite nehnuteľnosť, u ktorej zistíte, že nie je vhodná na účely bývania, nastáva veľký problém. Áno aj tu existujú reklamácie, ale sami uznajte, že naháňať predávajúceho môže byť beh na dlhú trať, ktorému možno aspoň čiastočne predísť tým, že si pri kúpe bytu objednáte odborníka, ktorý sa na nehnuteľnosť pozrie. Jedine tak minimalizujete možné reklamácie a zbytočné problémy, ktoré by mohli nastať.
Ďalším častým problémom je samotný inzerát či skôr jeho popis. Často sa v ňom dočítate lživé informácie, ktoré sú skreslené alebo úplne vymyslené. Majitelia si skutočné informácie väčšinou nezisťujú, takže prípadné inzeráty sú napísané z hlavy. Prejdite si byt a nebojte sa ho sami zmerať. V mnohých prípadoch ho ani merať nemusíte, a to z toho dôvodu, že už od oka spoznáte, či sú informácie pravdivé alebo nie. Nech už je pravda kdekoľvek, skúste sa potom opýtať majiteľa, prečo sú informácie lživé a čakajte na to, akú vám dá odpoveď.
Overte si lokalitu
Na záver si overte lokalitu. Vyhovovalo by vám tu bývať? S kúpou bytu sa v žiadnom prípade neponáhľajte. Musíte sa vžiť do úlohy, že tu budete žiť napríklad niekoľko rokov. Dokážete to? Alebo sa vám lokalita zdá nevyhovujúca? To už si musíte vyhodnotiť sami.
Leave a Reply