Bylinkový čaj z prírody

Na mnohé neduhy zdravia nie je nutné brať lieky, najmä ľahšie prechladnutia alebo aj iné choroby sa dobre dajú vyliečiť čajom z byliniek. Nie samozrejme jedinou univerzálnou zmesou byliniek, ale čajom z konkrétnej rastliny. Ešte stále sa bylinkové čaje predávajú v potravinách alebo lekárňach, no môžeme si ich pripraviť aj sami, keď si vo vhodnom čase a na vhodnom mieste v prírode nazbierame a usušíme.

V blízkosti frekventovaných ciest môžu byť rastliny vystavené nadmernému prachu aj výfukovým exhalátom, preto je lepšie ich zbierať na odľahlejších miestach, kde je príroda čistejšia. Je dôležité si však uvedomiť, že príroda nie je miestom,ktoré je voľne prístupné každému a každý si tam môže zbierať alebo robiť čo chce. každý kus pozemku, lesa či lúky má svojho konkrétneho vlastníka a je jeho právom tu pestovať, chovať alebo zbierať plody. Tak ako nemôžeme prísť k poľu a natrhať si z pestovanej úrody, ako nemôžeme z lúky odviezť dobytok, tak aj zber lesných plodov alebo trhanie byliniek na cudzom pozemku si nemôžeme dovoliť.

Iste, ak na lúke odtrhneme niekoľko rastlín harmančeka, skorocelu či púpavy lekárskej alebo repíka, asi by to nikomu nevadilo. No ak pobeháme celú lúku, vytrhneme všetko, čo uvidíme a domov si zoberieme za nošu liečivých rastlín, nemôžeme sa čudovať, že nás majiteľ takejto lúky bude hnať. Najmä ak sám je zberateľom liečivých rastlín a práve za tým účelom sa stará o svoj pozemok. Preto je potrebné si vopred zistiť, komu patrí lúka, ktorú sme si na zber liečiviek vybrali a zaistiť si jeho súhlas.

Ďalšou možnosťou je mať svoju vlastnú záhradu a na nej nechať priestor pre trávnik. Ak nebudete takúto hoci aj malú lúku kosiť na nízky anglický strih a na jar ju necháte voľne rásť, možno sa budete čudovať, aké rôzne pestrofarebné kvety a aké rôzne byliny vám na nej vyrastú.

Bylinkový čaj z vlastnej záhrady

Na seno sa lúky kosia niekedy v máji, keď kvitnú margaréty. Ak nechcete trávu kosiť na seno ani kŕmenie a využijete v záhrade skôr ako mulč na záhony zeleniny, neskoste všetku trávu naraz. Tým zaistíte, že sa rastliny vysemenia, zaistíte ich ďalší rast. A aj to, že stále budete mať na lúke bylinky, ktoré môžete zbierať a sušiť. Potom si máte možnosť kedykoľvek uvariť chutný bylinkový čaj, či už pre dobrú náladu alebo pre uzdravenie.

Súvisiace:  Pozor na úrazy v zime

Takto ušetríte peniaze za nákup balených čínskych a indických čajov, pripravíte si zakaždým nápoj so zaujímavou chuťou a postaráte sa o svoje zdravie a imunitu. A nakoniec aj samotný pobyt na čerstvom, vzduchu pri zbere byliniek vám zlepší náladu aj zdravotný stav. A pre deti to môže byť skvelá zábava, nie len učenie sa, že kedysi sme nemali lekárne a tablety, ale všetko pre nás rástlo v prírode.