Bezbariérový byt v paneláku? Žiadny problém!

Osôb so zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú pri pohybe vozíček, je medzi nami veľké množstvo. Potrebujú bývať bezbariérovo. Vybudovať a zariadiť bezbariérový byt, ktorý by pekne vyzeral a spĺňal všetky funkčné požiadavky, sa dá ale aj v paneláku. Stačí len premyslieť a naplánovať vhodnú rekonštrukciu.

Dvakrát plánuj a raz rob

Príslovie „dvakrát meraj, raz rež“ platí v prípade rekonštrukcie panelákového bytu na bezbariérový viac, než kdekoľvek inde. Skutočne sa oplatí si všetko starostlivo dopredu premyslieť a naplánovať. Ideálne je, keď sa handikepovaný človek, ktorý bude v byte bývať, poradí s projektantom a architektom o prestavbe. Vysvetlí mu všetky svoje požiadavky a potreby a architekt na ne následne bude brať ohľad pri tvorbe projektu. Nevzniknú potom nepríjemné prekvapenia, ktoré budú hendikepovanej osobe komplikovať život v byte.

Kvalitná podlaha odolná proti oderu

Na čo si teda treba dať pozor? Predovšetkým je potrebné vybudovať kvalitnú podlahu, ktorá bude odolná proti poškriabaniu a nebude klzká. Je potrebné počítať s tým, že po nej bude jazdiť mnohokrát denne vozíček. Ponúkajú sa preto plávajúce podlahy alebo linoleum. Pre obe varianty už výrobcovia ponúkajú materiály, ktoré sú veľmi odolné oderu a nezničia ich ani kolesá vozíkov. Na koberce radšej zabudnite, nie sú pre pohyb vozíka príliš vhodné. V kúpeľni a na toalete je ideálna dlažba, aj tu je ale treba myslieť na to, aby nemala klzký povrch.

Pracovné stolíky na kolieskach

Samozrejmosťou je, že je potrebné pri rekonštrukcii vybúrať zárubne dverí a prahy, aby nič nebránilo prejazdu vozíka po byte. Dvere musia mať šírku minimálne 90 centimetrov, aby nimi mohol vozík bez problémov prejsť. Výbornou myšlienkou je prepojenie kuchyne s obývacou miestnosťou v jeden väčší priestor. Je dobré zvoliť radšej menší jedálenský stôl, aby vznikol dostatok miesta pre pohyb vozíka. Výbornou myšlienkou je zaobstarať menší pracovný stolík na kolieskach, ktorý vozičkárovi poslúži ako servírovací stolík pre prenášanie jedla a zároveň aj pracovná doska pre rôzne aktivity. Môže si ho bez problémov previesť kamkoľvek bude potrebovať.

Súvisiace:  Piť a jesť v lete studené?

handicap

Pevný, ale ľahko premiestniteľný nábytok

Kuchynská linka by mala spĺňať ergonomické požiadavky. Potrebám vozíčkárov musí vyhovovať výška dosky, spodné skrinky, moderným trendom je elektrické otváranie šuplíkov. Bezbariérovosť bytu tiež nespočíva len v prechodoch medzi jednotlivými miestnosťami, ale aj v celkovom usporiadaní nábytku a bytu. Je potrebné myslieť na to, že sa vozíčkar musí bez problémov dostať do všetkých zákutí bytu. Takže všade treba počítať s priestorom 90 centimetrov, aby vozík mohol projekt. Znamená to voliť skôr jednoduchší, obyvateľnejší nábytok, ktorý sa ľahko skladá a variabilne kombinuje a tiež sa dobre sťahuje. Trebárs konferenčný stolík v obývacej izbe by mal byť na kolieskach, aby ho bolo možné v prípade potreby posúvať, tak ako aj stolík pod počítač. Skrinky by mali byť dole. Pre vozíčkarov musí byť ich otváranie dosiahnuteľné bez cudzej pomoci.

Kúpeľňa i toaleta v jednom

Samostatnou kapitolou je podoba kúpeľne a toalety pre vozíčkarov. Vzhľadom k získaniu priestoru pre prejazd vozíka je efektívnejšie obe miestnosti spojiť do jednej. Umývadlo by malo mať ergonomický tvar a musí sa dať s vozíkom podísť. Vešiaky, úchytky musia byť dosiahnuteľné z vozíka. Dvere kúpeľne sa otvárajú von, pre prípad, že bude vozíčkar potrebovať pomoc. Sprchovací priestor musí byť zjazdný, s odtokom v podlahe a spádom. Ovládací prvok sprchovej batérie umiestnený na boku sedátka. Toaleta môže byť závesná, s umiestnenými madlami, napravo i naľavo od toalety by mal byť priestor pre pohyb vozíka aspoň 95 centimetrov.