Ako vyberať rošt a matrac

Základom naozaj dobrej postele nie sú honosné rámy alebo baldachýn, ale rošt a matrac. Práve kvalita plochy na ležanie rozhoduje, ako dobre a zdravo budeme na svojej posteli spať.

Pri výbere roštov a matracov vstupuje do hry veľa rozhodujúcich faktorov. Od veku, veľkosti a hmotnosti osoby, ktorá na posteli bude spať až po jej vek a zdravotný stav. Ale aj typ interiéru je dôležité brať do úvahy. Niektoré druhy matracov nie sú vhodné do víkendových objektov, kde sa nekúri pravidelne a kolísajú tam teploty a vlhkosť. Typicky latexové matrace majú veľkú tepelnú zotrvačnosť a dlhšie im trvá, kým sa zahrejú na izbovú teplotu. Keďže sa majú pravidelne obracať, aby sa v nich nezadržiavala vlhkosť a nevznikali plesne, vadiť môže aj ich vyššia hmotnosť.

Nemenej dôležité je vybrať si správny rozmer spania. Hoci sa výrobcovia snažia nám ponúkať typizované rozmery postelí, mali by ste brať do úvahy svoju výšku, ak sa chcete pohodlne vyspať. Minimálnu dĺžku matraca zistíte tak, že k výške svojej postavy pripočítate aj dĺžku chodidla. Čo sa týka šírky postele, pri dvojlôžku by nemala ploche pre jednu osobu mať šírku menšiu ako 90 cm a pri samostatnej posteli aspoň 120 cm. Jedná sa o pohodlie. A ak uvažujete o občasnej návšteve, môže mať posteľ pre jednu osobu šírku aj 140 cm.

Manželské postele by mali mať osobitné matrace pre oboch ľudí. Najmä preto, že často sa líši hmotnosť oboch ľudí, ktorí spia na jednej posteli. Sú výrobcovia, ktorí dodávajú obojstranné matrace, každá strana je určená pre inú osobu. Ak kupujte ale rôzne matrace pre každého z páru, nezabudnite, že musia mať rovnakú výšku. Nie v každej posteli je možné namontovať rošt pod matrac do inej výšky.

Počas noci môže človek vypotiť 0,2 až 0,7 litrov potu. Je teda jasné, že by matrace mali mať snímateľný poťah, ktorý sa dá prať. Najmä u väčších matracov je žiadúce, aby poťah bol dvojdielny, zopnutý zipsom. Ide o to, aby ste poťah dostali do práčky a nemuseli s ním zápasiť. Alebo použite chránič matracov, s ktorým sa ľahšie manipuluje.

Aký rošt pod matrac

Ak nepoužívate pružinový matrac, nemali by ste mať pod ním dosku z plného materiálu. Nevetrá. Pod latexové alebo sendvičové matrace postelí bez možnosti/potreby ich polohovať sa hodí rošt, ktorý má 14 až 18 lamiel. Kto chce regulovať tuhosť lamiel v oblasti bedier, mal by uvažovať o rošte s 28 lamelami. Na polohovateľné rošty nepoužívajte pružinové matrace, lebo na polohovanie nereagujú.

Dávajte si pozor, aby ste správny rošt a kvalitný matrac nedegradovali nesprávnym vankúšom. Na takúto posteľ patrí vankúš o rozmeroch cca 50 x 60 cm, ktorý podopiera hlavu a dovolí pleciam uvolniť sa. Staré nadýchanú veľké vankúše neumožnia lameliam a matracom správne reagovať na vaše telo počas spánku.

Snažiť sa ušetriť pri nákupe roštov a matracov nemusí byť jednoduché. Niekedy sa dá využiť akcia, kedy predajca ponúka dve matrace za cenu jednej. Kvalitný rošť a kvalitný matrac nie je lacný, ale umožní kvalitný a zdravý spánok, po ktorom sa zobúdzate oddýchnutý a bez bolesti.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.