Ako si vymaľovať izbu v paneláku?

Čas od času si prezriete steny svojho panelákového bytu a dospejete k názoru, že by bolo potrebné vymaľovať. Veľakrát si hovoríte, že nezostanete u tradičného riešenia výmaľby, ale skúsite aj nejaký experiment. Lenže ako premýšľate o tom, čo by sa vlastne dalo urobiť, strácate odvahu. Hovoríte si, že vlastne vôbec neviete, čo je in a máte obavy, či váš pokus dopadne podľa vašich predstáv. Pritom nie je dôvod sa báť.

Skúste simulátor a riaďte sa svojimi pocitmi

Samozrejme, že aj maľovanie izieb sa riadi rôznymi súčasnými trendmi. Aké sú? Prvým je nechať prácu odborníkom. Je veľa činností, ktoré zvládnete sami doma, ale maľovanie medzi ne nutne patriť nemusí. Preto sa nebojte osloviť šikovnou domácu firmu. Ak si neviete rady s tým, ako byt vymaľovať, opýtajte sa maliara na názor, nechajte si poradiť, čo by bolo najlepšie. Maliari majú veľkú prax a dokážu odhadnúť, aké kombinácie budú pôsobiť dobre a ktoré sú naopak príliš riskantné. Môžete si napríklad tiež nájsť na internete simulátor rôznych kombinácií farieb, ktorý vám sám napovie, ako sa k sebe hodia alebo nie. Dajte priechod svojich pocitom. V byte predsa budete bývať vy, nikto iný, a je preto hlúposť nechať sa presvedčiť k farbe, ktorá síce práve letí, ale vy z nej nemáte dobrý pocit. Ide predsa predovšetkým o vašu pohodu a spokojnosť. Navyše nie je problém skombinovať moderné maliarske trendy s tým, aby ste sa cítili príjemne.

interier

Útulné teplé farby a očisťujúca studená

Aké zásady platia pri voľbe farieb? Ak chcete veľkú miestnosť zútulniť, siahnite skôr po teplejších farbách, teda oranžovej, žltej a červenej a ich odtieňoch. Pôsobia teplo, miestnosť zmenšia budete sa tu cítiť pohodovo a veselo, budete tu doslova nabití energiou. Ak vymaľujete veľkú ratejnu na bielo, budete mať pocit nekonečnej strohej nemocničnej izby. Keď to isté skúsite so svetlo oranžovú, bude efekt úplne iný. Naopak malú miestnosť môžete opticky zväčšiť a akoby ochladiť pomocou studených farieb zelenej a modrej. Hodí sa to napríklad pre spálne alebo pracovňu. Tieto farby zároveň očisťujú, preto sa napríklad modrá hodí aj do kúpeľne.

Pestrá stena oživí priestor

In je striedmosť, niekedy až strohosť. Zabudnite na preplácanosť a najrôznejšie kudrlinky na tapetách a maľbách. Dnes ide predovšetkým o jednoduchosť. Základom je samozrejme biela, to je klasika, ktorá nikdy nesklame. Samotná však pôsobí stroho, nemocnične, nepríjemne a neútulne. Preto ak siahnete po bielej, vymaľujte napríklad jednu stenu v miestnosti inou sýtejšou farbou. Kuchyňa alebo napríklad obývačka svetle oranžovou, spálňu modrou. Uvidíte, ako sa tým priestor doslova rozsvieti, získa úplne nové dimenzie. Jedna jediná farebná stena ho oživí a zútulní.

Kombinácia výraznej a neutrálnej farby ladí

Platí, že dve farby stačia. Ideálnym trendom súčasnosti je vhodne skombinovať dve farby. Ovšem mali by ste vedieť, že je nutné vybrať farby, ktorých odtiene sa nebudú vzájomne tĺcť. Tmavo fialová v kombinácii s tmavo červenou rozhodne vhodná nie je. Výborné je, ak je jedna farba dominantná, pestrejšia a dopĺňa ju nejaká menej výrazná, neutrálnejšia. Napríklad môžete použiť sýto červenú v kombinácii so šedou. Jedna stena bude sýto červená, zvyšné tri steny a strop šedé. Ak použijete viac farieb, potom postupujte opatrne. Napríklad je možná kombinácia bielej, šedej a červenej. Keď by ste ale namiesto bielej použili sýto oranžovú, už to bude príliš.

postele

Pastelové odtiene môžu pôsobiť nudne

Myslite aj na to, že veľmi sýte farby v ostrých odtieňoch môžu pôsobiť veľmi výrazne až nepríjemne. Napríklad sýto červená alebo citrónovo žltá k vašej príjemnej relaxácii asi príliš neprispeje. Vyberte si preto lomený, tlmenejší odtieň červenej či žltej. Ak sú farby lomené, dajú sa použiť aj kombinácie farieb, u ktorých by ste inak mali dojem, že im to vôbec nebude ladiť. Ovšem tlmenejší odtieň neznamená, že budete musieť mať všade pastelové farby. Tie pôsobia mnohokrát trochu nudne. Ak budete mať odvahu, skúste aj kontrastnú miestnosť, napríklad tlmenú modrú v kombinácii so svetlo oranžovou.

Stačí jedna alebo dve tapety

Podobne ako s maľbou môžete pracovať aj s tapetami. Nie je trendy tapetovať celú miestnosť, ale použiť výraznejšiu tapetu len na jednu alebo na dve protiľahlé steny. Zvyšné steny a strop môžete vymaľovať neutrálnou bielou alebo šedou, prípadne farbou, ktorá bude s tapetami ladiť. Úplne vytapetovaná miestnosť vyzerá menšia, naopak použitím iba jednej tapety opticky zväčšíte priestor.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.