Ako si kto ustelie, tak bude spať

Túto vetu už počuli snáď všetci. Porekadlo síce hovorí o posteli, ale v princípe má na mysli omnoho širší kontext. V zásade ide o to, že každé naše konanie má nejaké následky a aké, o tom rozhodujeme práve vtedy, keď sa rozhodujeme, čo vykonáme. Ale aby sme neboli ďaleko od témy tohto článku, porekadlo platí aj v prípade našej spálne. Ako budeme spať skutočne záleží od toho, čo si dáme do svojich postelí.

Ako prvé vám na um prišiel matrac? Áno, aj ten hrá v kvalite spánku svoju rolu a má svoju dôležitosť. Najmä ľudia s boľavým chrbátom by vedeli rozprávať. Možno keby menej rozprávali o svojich ťažkostiach a viacej precvičovali svoje často zanedbané telesné partie, chrbát by ich bolel menej. Chce to zmenu štýlu svojho života aj práce a bolesti „zázračne“ zmiznú aj bez pravidelnej výmeny nie lacných ortopedických či zdravotných či iných najnovších typov matracov. A ešte aj ušetríte peniaze.

Samozrejme, že keď ja matrac či rošt pod ním vyležaný a opotrebovaný, ich výmene sa nevyhnete. A v prípade starších postelí, kde je matrac integrálnou súčasťou čalúnenej postele, musíte vymeniť posteľ ako komplet. V takom prípade sa skôr, ako na dizajn zamerajte na primeranú výšku postele či matraca nad podlahou. Čím vyššie, tým menej vás obťažuje chladný vzduch od podlahy či prievan a ľahšie sa vám na posteľ líha či ráno z nej vstáva. Starí rodičia vedeli, prečo majú v chalupe vysoké postele…

Vankúš pod hlavou

Nemenej dôležitým faktorom dobrého spánku je správne podopretá hlava. Príliš malý vankúš vám vykrúca krk, ako je hlava hore a ramená na matraci. Ale aj vankúš správnej veľkosti vám môže privodiť „seknutie“ krku, keď sa v noci počas spánku pokrkvá a neplní svoju úlohu. Celý deň je potom nanič a ak idete do práce autom, každá križovatka riadne bolí. Takže okrem veľkosti a tvaru vankúšov je dôležitá aj ich náplň. Zrejme nič neprekoná vankúše s poctivou náplňou poctivého peria.

Vedeli ste, že ľudia čo často cestujú, či už obchodne alebo aj súkromne, si berú do hotelov a penziónov svoje obľúbené vankúše? Nie, že by bez nich nevedeli zaspať v cudzom prostredí, ale stačí sa pár krát zobudiť s bolesťou krčnej chrbtice a váš vankúš bude súčasťou aj vašej cestovnej batožiny.

Obliečky príjemné na dotyk

Komu sa nestalo, že sa uprostred noci alebo ráno zobudil spotený? Stres v práci, chystaná rodinná udalosť či len obyčajná únava a vyčerpanosť sa môžu takto prejaviť. Aby sme chránili svoje posteľné vybavenie, vankúše, paplóny či periny sú chránené obliečkami. Najčastejšie vo farbách a vzoroch, ktoré vyberala domáca pani. Ale farebný vzor je len vonkajším prvkom posteľnej bielizne. Oveľa väčší význam má materiál, z ktorého sú obliečky zhotovené. V noci je tma a farebné vzory nevidíte. Čo ale bezpečne rozoznáte, je práve materiál, z ktorého sú ušité a citlivo vnímate hmatom, aké sú na dotyk. Pretože sa ich dotýkate nie len dlaňami, ale prakticky celým telom.

Doteraz sme len popisovali, ako má vyzerať vybavenie vašej najdôležitejšej miestnosti v byte, veď spánkom strávime až jednu tretinu života. Chceli by ste vidieť, ako má vyzerať vankúš, perina či obliečky, o ktorých tu hovoríme? Nič jednoduchšie, navštívte eshop https://ceskeluzkoviny.cz/ a široký sortiment materiálov, tvarov, rozmerov aj druhov je vám k dispozícii. A na blogu eshopu sa môžete o lôžkovinách dozvedieť ešte čosi viac. Možno vám to uľahčí správny výber, možno sa dočítate čosi zaujímavé.

Všetko čo súvisí so spálňou ako keby bolo niekedy tabu. Ale o tom, ako spíme, musíme hovoriť. Nejde totiž len o náš spánok, ide o naše zdravie. Lebo len dobre oddýchnutý človek môže byť v práci výkonný, v rodine spokojný a sám zdravý. Vybrať si správny vankúš a správnu perinu predsa za to všetko stojí.

Označenie:  ,

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.