Ako sa správne starať o práčku: Vyhláste boj nečistotám a vodnému kameňu

Otvoríte veko práčky a oko vám okamžite padne na zanesený zásobník na pracie prostriedky. Vyberiete filter, a prvé, čo zbadáte, je odpudivý nános nečistôt. Máte pred sebou klasický príklad, ako nemá vyzerať starostlivosť o práčku. Ak práčka nie je vaša, možno nad tým pokrčíte ramenami. Ak ste ale jej majiteľom, je najvyšší čas s tým niečo urobiť.


Ak sa totiž budete o svoju práčku pravidelne starať, vráti sa vám vynaložená starostlivosť v podobe oveľa dlhšej životnosti spotrebiča. Pravidelná údržba navyše nevyžaduje príliš veľa práce. Stačí si raz za 2 – 3 mesiace nájsť pol hodinu času na väčšiu údržbu a inak pri každom praní dodržiavať určité zásady.

Umývajte zásobník na prášok

Pravidelne umývajte nálevku na pracie prostriedky umiestnenú v práčke. Či už používate prášky alebo tekuté pracie prostriedky, oba sa usadzujú na stenách nádobky, pretože pri praní nedôjde k úplne dokonalému vymytiu. Na zvyškoch práškov či tekutín sa potom môžu dokonca aj tvoriť plesne a lievik môže zapáchať, čo svedčí o naozaj extrémnom zanedbaní starostlivosti. Vezmite preto handričku alebo hubku a teplou vodou s kvapkou dezinfekčného umývacieho prostriedku a nádobku a jej okolie starostlivo umyte.

Vyčistite pravidelne filter

Dôležitým krokom je pravidelná očista filtra. Väčšina typu práčok má filter umiestnený na prednej strane práčky pod bubnom a vyňať ho nie je problém. Keď je zanesený, hrozí nebezpečenstvo, že upchá odtokovú hadicu. Preto odstráňte usadeniny na ňom a opláchnite ho teplou vodou s prídavkom čistiacich prostriedkov.

práčka

práčka

3 zásady správneho prania

Pred praním nezabúdajte vybrať z vreciek všetky drobnosti, ktoré by mohli poškodiť práčku. Zapadnutý kovový predmet dokáže narobiť hotovú paseku.
Kupujte si len kvalitné pracie prostriedky. Lacné prášky môžu produkovať veľké množstvo nerozpustných usadenín. Tie môžu v práčke plesnivieť a tým tiež znižovať životnosť jednotlivých dielov.
Akonáhle doperie, nechajte práčku pootvorenú, aby priestor sa prevzdušnil. Tým znížite zápach z vlhkosti a prípadnú tvorbu plesní v práčke.

Súvisiace:  Ako si vybrať svoju budúcu realitu?

Bojujte proti vodnému kameňu

Sledujte mieru usadzovaniu vodného kameňa a snažte sa mu zabrániť. Výhodou sú v tomto smere práčky vybavené keramickým výhrevným telesom, pretože na ňom sa usadeniny z vodného kameňa neobjavujú. Ak ale viete, že z vášho vodovodného kohútika tečie tvrdá voda, nezostane vám, ako začať proti vodnému kameňu bojovať. Povieme si, akým spôsobom.

Preč s vápenatými usadeninami

Pridávajte do prania pravidelne prostriedky určené na zmäkčovanie vody. Niektoré pracie prostriedky už zmäkčovače vody priamo obsahujú. Preto sa pri nákupe v drogérii presvedčte, ako je na tom so zložením váš obľúbený prací prostriedok. Ak neobsahuje zmäkčovacie prísady, dokúpte ich zvlášť. Inou možnosťou je tiež umiestniť špeciálne zariadenie priamo na prívodnú hadicu k práčke. Kúpte si tiež odvápňovací roztok a raz za dva mesiace s jeho pomocou usadeniny odstraňujte.