Ako prerobiť panelákovú kúpeľňu

Sú ľudia, ktorí neustále prerábajú svoj byt a nikdy nie sú dosť spokojní. No na druhej strane sú situácie, kedy sa oplatí trochu zamyslieť a trochu investovať, aby váš byt vyzeral nie len moderne, ale najmä útulne a všetko v ňom správne fungovalo. Napríklad keď si kúpite starší byt.

Panelákové byty pôvodne vyzerali jeden ako druhý. Mnohé domy prešli modernizáciou, takže bytovky majú nové izolačné plastové okná, sú zateplené a spolu s tým aj dostali nátery, aby nepôsobilo celé sídlisko jednotvárne. Paneláky sa tak aspoň zvonka stali útulnejšie a úpravou prešli často aj vonkajšie plochy, parkoviská a detské ihriská.

Vnútorné úpravy sú už ale na každom jednom majiteľovi panelákového bytu. Základná dispozícia je daná, nie všade povolia výrezy v paneloch a prípadné oslabenie konštrukcie. Avšak aj v rámci dostupných možností je škála možných úprav široká. S čím sa nedá pohnúť, je inštalačné jadro s rozvodmi vody, odpadom a plynom. Avšak okolo neho si môžete vybudovať kuchyňu, WC a kúpeľňu svojich snov.

Celková plocha je daná

Čím väčšia kuchyňa, tým menšia kúpeľňa a záchod. Matematika nepustí, štvorcové metre sú dané. Potom už záleží, čomu dáte prednosť a aké dispozície zvolíte. A zariaďovacie predmety.

Čo sa týka kúpeľne a WC, prvou dilemou je, či ich postaviť oddelené s osobitným vchodom, alebo spojiť do jedného priestoru. V prípade rodiny s deťmi jednoznačne vyhráva prvá možnosť. V rámci vysokého hygienického štandardu je však potrebné v miestnosti s WC zriadiť aj malé umývadielko a k nemu inštalovať vešiak s uterákmi, aby sa po použití WC nemuselo prechádzať do kúpeľne, ktorá môže byť pri viacčlennej rodine často obsadená.

Iná situácia nastáva, ak byt obýva jedna osoba alebo partnerská dvojica bez detí. Spojenie WC a kúpeľne dáva viac možností, ako si priestor zariadiť a k dispozícii je viac dizajnových riešení. Môžete si vybrať, či veľkú alebo rohovú vaňu, či sprchovací kút, či použiť rohové umývadlo alebo zvoliť štýlový kúpeľňový nábytok a k nemu pasujúce umývadlo so skrinkou, doplnené veľkým zrkadlom.

Rohové umývadlo zaberie menej priestoru, môže využiť miesto medzi vaňou a práčkou, ale prístup k nemu nemusí byť optimálny. Je to však ekonomické riešenie z hľadiska priestoru. Naproti tomu skrinková zostava dáva pocit väčšej útulnosti, nesmieme však zabudnúť, že drevenému nábytku nesvedčí vysoká vlhkosť, preto by súčasťou takejto kúpeľne malo byť vetranie pomocou ventilátora.

Ak máte svoje predstavy o ideálnej kúpeľni a zvažujete kúpu bytu v paneláku, rozhodne si vyberajte byt, v ktorom neprebehla rekonštrukcia. Na jednej strane bude menej práce, kedy vyhodiť umakartové jadro je ľahšie, ako rozbúrať steny nového jadra, jednak bývajú takéto byty lacnejšie, ako tie rekonštruované, avšak v dispozícii v rozpore s vašou predstavou. Búrať zbytočne zánovné veci sa málokomu chce, na druhej strane to potom znamená nešťastný kompromis na dlhé roky dopredu.

Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.