Ako často upratovať a ako sa dá upratovanie rozdeliť na tri kategórie

Upratovanie bytu alebo rodinného domu je základom bývania. Pokiaľ tento proces budete ignorovať, potom sa vám v miestnostiach bude nazhromažďovať prach a nečistota. Tento problém však nie je jediný. Trpieť môžu aj vaše okná, ktoré budú niekoľko týždňov alebo mesiacov neumyté. V neposlednom rade sa vám do bytu dostane háveď, hmyz a škodcovia. Počnúc pavúkom a končiac u škodcov, ktorí sa objavujú v nečistotách. Neviete, ako často by ste mali upratovanie vykonávať? Nezúfajte, na túto otázku svojim spôsobom neexistuje správna odpoveď. My vám však poradíme niekoľko málo tipov.

Upratovanie by sa nemalo podceňovať a ignorovať

Začneme pravidelným upratovaním. To vám nezaberie príliš veľa času. Za to má však veľmi pozitívne výsledky. Ak sa budete tomuto upratovaniu pravidelne venovať, váš byt bude čistý a krásny. Ako už bolo naznačované v odseku vyššie, ide o základ bývania. Pravidelné upratovanie by sa malo vykonávať aspoň raz týždenne, maximálne raz za štrnásť dní. Čo všetko sa skrýva v tomto odvetví? Do pravidelného upratovania patrí vysávanie a umývanie podláh. Vysávanie aj umývanie podláh by malo prebiehať dôkladne. Snažte sa zbaviť skutočne stopercentnej vrstvy prachu a nečistôt.

Vždy začnite od najvyšších miest, aby prach padal na zem. Utieranie prachu je hlavným procesom. Až potom sa pustite do podlahy. Aj na tých najmenších detailoch v tomto prípade záleží. Skúste utrieť prach aj na zle dostupných miestach. Ďalej do pravidelného upratovania patrí aj umývanie kúpeľne, toalety a pracovnej dosky v kuchyni. Ide skutočne len o základné upratovanie, ktoré vám zaberie niekoľko málo desiatok minút. Následným upratovaním je mesačné upratovanie. To je relatívne podobné pravidelnému upratovaniu. Aj napriek tomu je tu pár bodov navyše, na ktoré je dobré sa zamerať.

Súvisiace:  Sú pákové batérie úsporné?

Mesačné a generálne upratovanie na koniec

Mesačné upratovanie v sebe skrýva aj dôkladné umývanie v kuchyni. Je potrebné odstrániť všetky väčšie nečistoty. Tie sa týkajú prevažne sporáka. Na ňom sa usadzujú pripáleniny a ďalšie nečistoty, vrátane mastnoty. Pochopiteľne môžete sporák upratovať po každom varení a nečistôt sa tak zbavíte okamžite. Verte nám ale, že nie každú nečistotu si všimnete. Nejaká mastnota či iná nečistota unikne vašim očiam. Práve tieto nečistoty je dobré skontrolovať pri mesačnom upratovaní a sporák dôkladne vydrhnúť. To platí aj o iných spotrebičoch a zariadeniach, vrátane mikrovlnnej rúry a chladničky.

Posledné je veľké upratovanie. To robte raz za pol roka. Veľké upratovanie zahŕňa ako body uvedené vyššie, tak navyše aj umývanie okien a dverí. Ďalej potom mokré čistenie. Mokré čistenie sa týka najmä kobercov, ak ich máte a sedacej súpravy. V neposlednom rade aj matracov. Tým ich zbavíte veľkého množstva roztočov. Pri upratovaní sa zamerajte aj na nábytok. Všetky skrine, komody a ďalší nábytok upracte aj zvnútra. Na drevený nábytok a podlahu aplikujte impregnáciu, čím zvýšite životnosť materiálu. Generálne upratovanie by malo byť dôkladnejšie, aby sa dalo považovať za úspešné.