Aj vo vlastnom byte ste len rukojemníkom

Prísť teraz v jeseni popoludní domov do príjemne vykúreného bytu je fajn. Stlačíte vypínač a všade je svetlo. Na plynovom sporáku si zohrejete jedlo z chladničky jednoduchým otočením ventilu. A večer si dáte príjemnú sprchu, lebo pre teplú vodu stačí otočiť kohútikom na vaňovej batérii. Všetko je to veľmi pohodlné a nemusíte pre to urobiť prakticky nič.

Aby toto všetko fungovalo, o to sa stará správcovská organizácie bytov vo vašom paneláku. Nemáte teda žiadne starosti. Vlastne máte. Jednu jedinú. Na toto všetko zarobiť peniaze. A je jedno, či je byt vaším vlastníctvom alebo si ho prenajímate, či už od firmy alebo šikovnejšieho jednotlivca. Musíte platiť.

Všetko funguje, kým máte zamestnanie a kým funguje aj spoločnosť okolo vás. Viete, koľko zarobíte, viete, koľko budete platiť nájom, viete koľko budete platiť správcovi a viete aj to, koľko vás bude stáť elektrina, teplo aj plyn do sporáka. Všetko je v pohode. Až kým…

Až kým sa niečo nestane. Niečo, na čo nemáte v podstate nijaký vplyv, ale čo má na vás zdrvujúci dopad. A naraz sa zvýši cena tepla pre vašu bytovku. Dodávateľ energie vám oznámi, že zvyšuje cenu alebo rovno zbankrotuje. A ten nový vás nijako nešetrí. Pre zvyšujúce sa náklady vám správca zmení výšku poplatkov. A vy sa na to všetko len pozeráte, pretože nemáte možnosť oznámiť zamestnávateľovi, že zvyšujete cenu vašej práce.

Jediné, čo môžete v tejto situácii urobiť, ee začať šetriť energie. Ale aj to má svoje limity. Odhlásite internet? To asi nie. Prestane púšťať televízor, ktorý má za deň celkom slušnú spotrebu elektriny? No zas na druhú stranu odpadové teplo televízora aj notebooku prispieva k vyhrievaniu vášho bytu. Prestať kúriť v radiátoroch nemôžete, lebo by jednak bola zima, ale aj tak zaplatíte minimálne tých 60% z predchádzajúcej ceny za teplo, lebo hoci do radiátorov teplo neprúdi, prúdi cez rúry vo vašom byte a teda musíte prispievať na prevádzku a „stratenú“ energiu v rozvodoch. A ešte zaplatíte aj nejakej firme za správu a rozúčtovanie pomerových meračov na radiátoroch. Dobre vymyslené, že?

Súvisiace:  Aké veci by nemali chýbať v žiadnej domácnosti

A rovnako to funguje pri teplej vode. Budete jej míňať menej, sprchovať sa studenšou? Veľkú časť platby tvorí percentuálny paušál. Aj keby ste neminuli teplej ani kvapku, zaplatíte vysokú faktúru.

V skutočnosti môžete ušetriť len na elektrine a plyne, na ktoré máte vlastné merače a v ich cene nemáte nijaké poplatky, ktoré sa vzťahujú na spotrebu v dome. Ale náklady distribútorov a všakovaké iné „príplatky“ vo faktúre máte. Napríklad poplatok za istič, ehm, rezervovaný príkon. Neminiete ani Watt, ale paušál zaplatiť musíte.

Ak zarábate viac, ako je priemerná mzda, môžu sa vám tieto skutočnosti zdať len ako nepríjemná mrzutosť. No čo ak ste starobný dôchodca a pred nedávnom vás navždy opustil váš životný partner? Už to len taká „mrzutosť“ nie je. Už nie je na chleba. Alebo nezaplatíte a nie je byt. Hlavne, že je sloboda a demokracia.

Bývanie v bytovom dome z vás robí rukojemníka všetkých veľkých dodávateľov. Skrátka musíte platiť, či sa vám to páči alebo nie, či sa vám chce alebo nie, či to platiť vládzete alebo nie. Porozmýšľajte, či nie je čas zmeniť bývanie za lacnejšie a nezávislé.