Aj svoje auto pripravte na zimu

Zima je tu, hoci mrzne len občas a len v noci. Všetci riešime kúrenie v domácnosti, teplé oblečenie a prípadné následky na nás, ak sme niečo zanedbali. Veľa ľudí kašle a kýcha. Ale nemali by ste kašľať na vaše auto, zaparkované pred bytovkou. Najmä ak nejazdíte na ňom každý deň. Pretože pripraviť auto na zimu neznamená len prezuť na zimné pneumatiky, aby ste nedostali pokutu.

Netreba zabúdať ani na tekuté náplne vášho plechového tátoša. Tou prvou vecou by malo byť doplnenie nádobky ostrekovačov čelného skla nemrznúcou kvapalinou. Ak máte v nádobke čistú vodu, neváhajte ju doliať koncentrátom aspoň do -20 °C, aby po celkovom zriedení bola odolnosť zmesi aspoň -5 °C. Tým prekonáte prvé chladné dni a neskôr, keď časť kvapaliny spotrebujete, dolejte opäť tento koncentrát.

Ale len doliatie nestačí. V nádržke budete mať zmes mrazuvzdornú, ale v čerpadle a rozvodoch aj tryskách pred sklom nie. Preto by ste mali niekoľkokrát ostrekovače použiť, aby sa nemrznúca zmes dostala z nádržky aj do celého systému a tým ho ochránila pred poškodením rozpínajúcim sa ľadom. Pamätajte, že treba spustiť nie len ostrekovače čelného skla, ale aj toho zadného a že k nemu je prívod podstatne dlhší. A samozrejme aj ostrekovače svetlometov, ak je nimi vaše vozidlo vybavené. Že už je mrazuvzdorná zmes v celom systéme spoznáte podľa arómy tryskajúcej kvapaliny aj jej farby na skle.

mraz

Oveľa väčšie škody na aute spôsobí zamrznutie chladiacej kvapaliny motora. Ak chcete kontrolovať jej odolnosť voči chladu doma hustomerom, musíte kontrolovať studenú kvapalinu. Optický refraktometer vám určí teplotu pri ktorej chladiaca kvapalina zamrzne aj pri teplom motore. Ak nemáte tento optický merací prístroj doma, navštívte ktorýkoľvek autoservis. Kontrola trvá okamih a často za ňu ani nezaplatíte. Najmä ak si okamžite necháte doliať nemrznúcu kvapalinu, keď vám chýba alebo je jej odolnosť nízka.

Súvisiace:  Odkvapy na chalupe zvládnete aj sami

Ak vaše auto jazdí na benzín, nezabudnite sa postarať, aby nezamrzla voda, ktorá sa môže v nádrži na palivo nachádzať. Nemyslím, že by ste ju natankovali spolu s palivom, skôr sa jedná o kondenzované kvapôčky zo stien nádrže. Ľad v prívodnom potrubí zablokuje palivovú sústavu a vaše auto nepôjde. Deci alebo dve prípravku na rozpustenie vody v benzíne rozptýli tento kondenzát a ten sa spáli v motore. Okrem špeciálnych prípravkov môžete použiť aj obyčajný technický (denaturovaný) lieh z drogérie, pol litrová fľaša vám vydrží celú zimu. Okrem začiatku jesene použite lieh a niekoľkokrát počas zimy, stačí doliať jeden deciliter raz za mesiac.

A nezabudni mať po ruke škrabku na čistenie okien alebo rozprašovač na zamrznuté sklá. Lebo len keď dobre vidíte na cestu, môžete jazdiť bezpečne.