3. novembra: Ulovte si na Hubertov sviatok svoju líšku

Už pred mnohými tisíckami rokov naši predkovia verili, že úspešný lov je potrebné si poistiť a tak jeho patrónom a bohom prinášali pred plánovaným lovom obete. Napríklad v ďalekej Babylónii sa ochrancom lovcov stal Nimrud, odtiaľ pochádza tiež známe označenie poľovníkov ako „nimrod“.

Dnes je patrónom lovov, honov a poľovníctva vôbec svätý Hubert (656 – 727 n. L.), Synček akvitánského vojvodu Bernarda, ktorý vyrastal na dvore franského kráľa Theodorika III. (654 – 691). Svoje chvíle trávil hlavne dvornými radovánkami, hodovaním a najrôznejšími hrami. Jeho zásluhou si tiež poľovníci pripíjajú ľavou rukou, pretože pravačkou vraj má vo zvyku objímať bohyňu lovu Dianu.

Hriešnika prekvapil jeleň

Počas svojho rozmarného života plného každodenných zámožných lovov ale Hubert jedného dňa zbadá nevšedné zjavenie. Proti nemu náhle vyrazí majestátny jeleň a uprostred jeho parožia doďaleka zlato svieti kríž. Vydesený lovec pred mohutným zvieraťom pokľakne na kolená so slovami: „Ó pane, som príčinou tvojho utrpenia“ a pod vplyvom neuveriteľného zážitku ide nenapraviteľný hriešnik do seba a rozhodne sa dať sa na pokánie.

posed

Syn nariaďuje otvoriť hrob

Vstupuje do radov cirkvi a pod vedením maastrichtského biskupa Lamberta prijíma kňazské vysvätenie. Po smrti svojho ochrancu potom zastáva v Liege úrad biskupa, kde ho v jeho funkcii po jeho smrti vystrieda jeho syn Floribert. Ten tiež dáva 3. novembra 744 príkaz otvoriť Hubertov hrob a preniesť otcove pozostatky do sarkofágu. Práve na túto pamiatku potom poľovníci oslavujú každoročne 3. novembra svoj sviatok. Legenda o jeleňovi sa ale objavuje až v 14. – 15. storočí.

Zviera predstavuje jazdec

Hubertova jazda rok čo rok na jeseň uzatvára jazdeckú sezónu. Je pripomienkou tradície anglických parforsných honov, kedy šľachta na koňoch vyrážala na hon na líšku. Postupne sa ale hon zmenil v spoločenskú slávnosť, kde líšku predstavuje jeden z jazdcov s pachovou stopou zvieraťa. Cieľom je hlavne predviesť svoje jazdecké umenie a v závere plným tryskom jazdca-líšku dobehnúť a ukoristiť mu líščí chvost pripevnený na ramene. Večer nasleduje posledný lov, teda hostina, počas ktorej prebehne súd s účastníkmi, ktorí porušili pravidlá honu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 240 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Označenie:  

Napíšte svoj komentár

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.