Výroba poličky pod kvety na balkón
Keď chcete svoje kvety na balkóne alebo v izbe umiestniť vyššie nad podlahu, aby sa im dostalo viacej svetla a neviete kúpiť vhodnú poličku, môžete si ju vyrobiť sami doma. A to aj vtedy, ak nemáte vybavenú domácu dielňu. Stačí, keď využijete ponuky hobbymarketov, ktoré vám nie len predajú drevené polotovary, ale na požiadanie vám ich aj narežú podľa vašej požiadavky. Na konečnú montáž vám potom stačí ručná vŕtačka a skrutkovač alebo elektrická/akumulátorová uťahovačka-vŕtačka.
Popis výroby poličky pod kvety si popíšeme na lavičke o dĺžke 80 cm a šírke 25 cm. Pre naše potreby sme zvolili výšku police 60 cm. V hobbymarkete môžete kúpiť hotové lepené smrekové laťovky o šírke 250 mm, hrúbke 18 mm a dĺžke 800 a 1200 mm. Dlhšiu laťovku si priamo v predajni nechajte narezať na polovicu, čím vám vzniknú dva kusy o dĺžke cca 60 cm, z ktorých vyrobíte nohy poličky. Pracovník marketu vám pri meraní odpočíta hrúbku rezacieho kotúča.
Rovnako tak si nechajte narezať na potrebnú dĺžku drevený hranol. V návode je hobľovaný hranol 24×44 mm dlhý 2,5 metra. Kratšie kusy vyjdú aj bez rezania drahšie, ako jeden veľký 😉 Budete potrebovať dva kusy dlhé 25 cm a jeden 50 cm. Ak sa rozhodnete vyrobiť poličku užšiu, podľa nej si nechajte narezať dva kratšie kusy na výstuhy.
Okrem dreva nezabudnite kúpiť vodou riediteľný akrylátový lak, sedemdecové balenie vám vydrží aj na dve police. Na lepenie stačí 250 gramové balenie akrylátového lepidla, rýchloschnúce urýchli prácu. No a nakoniec potrebujete vruty, 25 kusov rozmeru 4×40 so zápustnou kuželovou hlavou (pár kusov je do rezervy).
Zabudnúť nesmiete ani na náradie. Potrebujete skrutkovač alebo uťahovačku s bitom podľa tvaru zárezu v hlave vrutu (ploché alebo krížové), vrtáky priemeru 2 a 4 mm a šmirgel. Buď papier alebo molitanový blok o zrnitosti 100 až 200. A plochý štetec široký 4 cm.
Ak budete vŕtať a skrutkovať v byte, najčastejšie asi v chodbe panelákového bytu, nezabudnite na podložku na zem, aby ste ochránili podlahovú krytinu pred pádom náradia, pilinami či stekajúcim lakom. Buď starý koberec, alebo kryciu plachtu za pár eur. Namiesto pracovného stola môžete použiť dve stoličky, ich povrch tiež zakryte nejakou fóliou.
Narezané polotovary si rozložíme na podlahe. Začneme dvomi krátkymi doskami, ktoré tvoria nohy poličky a priskrutkujeme na ne výstuhy, ktoré pomôžu spevniť celú poličku. Laťovky sú predávané v igelitovej fólii, tu na nich nechajte, zabráni znečisteniu materiálu pri práci, na mastných plochách by nedržal dobre lak a museli by ste poličku pred lakovaním umyť saponátom. Stačí, keď fóliu uvoľníte a stiahnete len z miest, kde sa lepením spájajú dva kusy dreva.
V strede širšej plochy výstuh si vyznačte osu a na nej miesto pre tri vruty. Od kraja 30 mm a v strede medzi nimi. Otvory prevŕtajte najprv vrtákom priemeru 2 mm. Potom priložte výstuhu a zarovnajte ju s nohou a cez už hotové otvory prevŕtajte aj nohy.
Do výstuh zväčšite otvory vrtákom priemeru 4 mm. Do výstuh má vrut vojsť hladko svojím telom bez závitu, ten má držať len v nohe. Aby sa drevo nerozštiepilo, je otvor predvŕtaný práve tým tenkým vrtákom. Otvor súčasne slúži ako vedenie pre vrut, aby držal smer.
Keď je všetko pripravené, do výstuh vložte vruty tak, aby z nej trčali ich špičky tak 3-4 milimetre a potrite latku lepidlom. Lepidlo sa predáva so zataveným špicom, ostrým nožom šikmo zrežte špičku, aby sa objavil tenký otvor, ktorým nanesiete lepidlo na drevo. Potom zakryte nanášaciu špičku tuby lepidla privaleným vrchnákom.
Potom pomocou špičiek vrutov nasaďte latku výstuhy na dosku nohy a opatrne zatiahnite vruty skrutkovačom alebo akumulátorovou uťahovačkou.
Tým sú obe nohy hotové, treba ich pripevniť k základnej doske lavičky.
Na doske si vyznačíme dve osi pre vruty nôh tak, aby vnútorná vzdialenosť nôh od seba bola práve 50 centimetrov, teda dĺžka latky, ktorú sme si nechali v markete narezať. Výstuhy nôh by mali smerovať do vnútra lavičky, teda vzdialenosť osí od seba je 500 – 24 mm (ak máte kúpené materiály podľa návodu). Ak dáte nohy o pár milimetrov bližšie k sebe, nič sa nestane, ďalej od seba by bolo horšie. Na osi vyznačte tri otvory. Krajné vo vzdialenosti 40 mm od okraja a strednú 10 mm od stredu (na ľubovolnú stranu). Je to preto, aby sa nám vruty nestretli vo vnútri výstuhy pri konečnej montáži poličky. Potom vrch lavičky prevŕtajte menším z vrtákov.
S pomocou ďalšieho člena rodiny postavte nohy na podlahu, na ne položte predvŕtanú vrchnú dosku, dôkladne zrovnajte a prevŕtajte otvory až do výstuh. Potom vo vrchnej doske zväčšite otvory vrtákom 4 mm.
Zvŕtané nohy s doskou zmontujeme. Najprv nanesieme lepidlo na nohy, do dosky vložíme opäť vruty tak, aby ich špičky trochu trčali a s pomocníkom spolu nasadíme dosku na nohy. Potom zľahka postupne uťahujeme vruty. Nie celkom, dotiahneme ich až potom, keď celá lavička je už stabilná. Dbáme pritom, aby hlavy vrutov boli mierne pod povrchom lavičky, aby sa o ne nezachytávali ruky alebo prachovka pri upratovaní.
Podľa dĺžky tvrdnutia lepidla počkáme a potom vložíme polmetrovú latku medzi nohy lavičky. Vo vzdialenosti asi 10 cm od spodu nôh v ich strede si vyznačíme na vnútornej strane nôh polohu výstuhy, vložíme ju medzi nohy a zvŕtame vrtákom 2 mm. Potom spodnú výstuhu vyberieme, otvory v nohách zväčšíme na priemer 4 mm, vložíme do nich vruty, aby len špičky trčali a na boky výstuhy opäť nanesieme lepidlo. Vložíme na jeden vrut, napružíme/ odtiahneme druhú nohu, vložíme latku na druhý vrut a opatrne zatiahneme oba vruty. Dbáme, aby sa nám výstuha neotočila.
Na záver môžeme pridať ešte po dva vruty do nôh. Najprv ako obyčajne tenším vrtákom pripravíme otvory, ktoré v doske poličky zväčšíme na 4 mm a zatiahneme vruty pod povrch dosky. Polička pod kvety je takmer hotová.
Lak ochráni pred vodou
Poličku môžeme hneď používať, ale ak povrch neochránime lakom, veľmi rýchlo sa znečistí tak, že ho nebude možné umyť a navyše drevo môže začať po styku s vodou hniť.
Pre lakovanie v domácnosti sa veľmi dobre hodia akrylátové vodou riediteľné laky, ktoré po vytvrdnutí už nie sú vodou rozpustné. Pretože sa riedia vodou, nemusíme nie len kupovať riedidlo na farbu a na umývanie štetca, ale ani počas práce nesmrdia a nie sú toxické.
Z poličky zložíme ochranné fólie a položíme ich pod policu, aby nám lak nekvapkal na podlahu. Do cca pollitrovej uzatvárateľnej nádoby so širokým hrdlom nalejeme z plechovky asi dva deci laku a poldruha až dve deci vody. Zamiešame drevenou paličkou alebo skrutkovačom, ktorý ihneď opláchneme. Najprv natrieme vrchnú dosku poličky a vonkajšie boky, po cca dvoch až troch hodinách ju otočíme hore nohami a natrieme zvyšné plochy. Po asi 4 hodinách by mal byť lak suchý. Keď prejdete rukou po povrchu, zistíte, že je drsný. To sa „postavili“ drobné vlákna dreva, treba ich zľahka ošmirgľovať, utrieť poličku od prachu a naniesť druhú vrstvu zriedeného laku. Po uschnutí znova zľahka obrúsime a natrieme tretiu vrstvu neriedeným lakom. Po vytvrdnutí aj tejto vrstvy je polička súca pod kvet a vydrží aj na balkóne v hmle a daždi alebo prípadné poliatie vodou pri zalievaní kvetov.
Ako vidno, čo len trochu zručný domáci kutil dokáže aj bez dielne vyrobiť jednoduchú poličku pod kvety. Stačí si v hobbymarkete vybrať a nechať narezať materiál na mieru. V čase písania tohto článku všetok materiál vrátane laku a náradia bez akumulátorovej vŕtačky nepresiahol cenu 30 eur. Ale ten pocit z vlastnoručne vyrobenej poličky je na nezaplatenie. Rovnako tak ocenenie zo strany manželky 😉 Poličku dokážete zmontovať za jeden deň, spolu s tromi lakovaniami vám na to stačí víkend.
Leave a Reply